Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ponad 850 paczek trafiło do Polaków na Białorusi i Litwie w ramach akcji „Paczka”

Ponad 850 paczek trafiło do Polaków na Białorusi i Litwie w ramach akcji „Paczka”

Fot. niezalezna.pl

Produkty spożywcze i artykuły chemiczne znalazły się w paczkach, które przed Bożym Narodzeniem trafiły do Polaków na Białorusi i Litwie w ramach Świątecznej Akcji „Paczka”.

18 lutego z udziałem organizatorów, mediów i przedstawicieli władz państwowych podsumowano akcję w Warszawie.

“Akcja polegała na przygotowaniu paczek, które potem są przekazywane naszym rodakom na Kresach. Do paczek trafiają podstawowe produkty spożywcze, kosmetyki, chemia. Wszystko co mogłoby pomóc przygotować stół świąteczny. Zbiórki odbywają się przede wszystkim w szkołach, głównie na terenie woj. mazowieckiego. Ale wiem, że włączają się również osoby z Podlasia, więc zapewne akcja będzie miała miejsce również w innych województwach” – zaznaczył Artur Wolter, prezes Zarządu Fundacji 'Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom’, jednegoz organizatorów akcji „Paczka”.

Mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska dodała, że w tym roku w akcję zaangażowało się także Ministerstwo Edukacji Narodowej. “W ostatniej edycji akcji wzięły udział 54 szkoły. To małe szkółki wiejskie, ale też szkoły w większych miastach. Bez waszej pomocy i zaangażowania nie byłoby możliwe przekazanie tych wspaniałych darów” – mówiła.

W uroczystości wziął także udział minister zdrowia Łukasz Szumowski, fundator Fundacji “Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”. Podkreślił, że zawsze miał przekonanie, iż Polacy, którzy pozostali poza granicami Rzeczypospolitej, to wyjątkowa grupa.

List do uczestników uroczystości skierował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaznaczył w nim, że Senat “jako spadkobierca tradycji kontaktów i współpracy z Polakami za granicą, sięgającej tradycji międzywojnia, jest patronem i opiekunem naszych rodaków na świecie”. “W sposób szczególny myślimy o Polakach za naszymi wschodnimi granicami, potomkach obywateli dawnej Rzeczypospolitej, ofiar komunistycznego terroru siłą osiedlonych na najtrudniejszych do zamieszkania obszarach ZSRR i pozbawionych możliwości powrotu do ojczyzny – mówił.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 20 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *