Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ponad 2000 pochówków Polaków w obwodzie winnickim, chmielnickim oraz żytomierskim zostało opisanych w ramach projektu „Polskie nekropolie na Ukrainie”

Ponad 2000 pochówków Polaków w obwodzie winnickim, chmielnickim oraz żytomierskim zostało opisanych w ramach projektu „Polskie nekropolie na Ukrainie”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponad 2000 opisów nagrobków z 33 starych polskich cmentarzy w postaci zdjęć oraz informacji tekstowej znalazło się na portalu „Polskie nekropolie na Ukrainie”, który powstaje dzięki współpracy Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków w Winnicy, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Senatu RP.

W roku 2018 wolontariusze ChDZPW pracowali na cmentarzach w Latyczowie, Chmielnickim (d. Płoskirowie), Felsztynie, Czarnym Ostrowie, Sławucie, Nowej Uszycy, Zasławiu, Antoninach, Krasiłowie, Oratowie oraz Saliszy. Ich praca polegała nie tylko na zrobieniu zdjęć ocalałych pomników ale także identyfikacja osób pochowanych według ksiąg metrykalnych (gdzie było to możliwe) a także zrobienie schematu nekropolii.

Prawdziwym odkryciem dla badaczy okazały się cmentarze w Sławucie, Zasławiu (stary i nowy cmentarz), oraz Chmielnickim, gdzie wśród ocalałych nagrobków odnaleziono mogiłę matki bł. Władysława Bukowińskiego – Jadwigi Bukowińskiej z hr. Scipio del Campo oraz angielskiego żołnierza z 1917 r.

W większości wypadków do pracy dołączały działacze miejscowych polskich organizacji społecznych oraz parafianie kościołów rzymskokatolickich.

Wyniki pracy wraz z opisami cmentarzy można obejrzeć na stronie www.nekropolis.in.ua.

Redakcja, 7 stycznia 2019 r.

lp

VLUU L100, M100 / Samsung L100, M100

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code