Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy korzysta z dostępu do polskiego rynku pracy

Już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy korzysta z dostępu do polskiego rynku pracy

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że od momentu zadziałania nadzwyczajnych rozwiązań,  oficjalne zatrudnienie znalazło 102 tys. obywateli Ukrainy.

Najwięcej zatrudnionych osób jest na Mazowszu (21,6 proc.), Dolnym Śląsku (10,4 proc.) i w Wielkopolsce (10,3 proc.). Dzięki rządowej  ustawie mają swobodny dostęp do polskiego rynku pracy.

W praktyce oznacza to, że do podjęcia pracy nie potrzebują już żadnych zezwoleń ani oświadczeń. Jedyny wymóg formalny zgłoszenia faktu zatrudnienia obywatela Ukrainy leży po stronie pracodawcy.

Zdecydowana większość z nich – 75 proc. – to kobiety. Połowa spośród 102 tys. osób zatrudnionych pracuje jako osoby wykonujące proste prace (49,4 tys.). Obywatele Ukrainy często są również zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (14,2 tys.), pracownicy usług i sprzedawcy (10,7 tys.), a także jako operatorzy i monterzy maszyn (10 tys.). Po kilka tysięcy osób zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel.

„Zredukowaliśmy formalności do minimum, żeby ułatwić firmom zatrudnianie obywateli Ukrainy. W ten sposób przedsiębiorcy mogą zapełnić wakaty, a obywatelom Ukrainy pomagamy w odzyskaniu niezależności i poczucia godności, w tym trudnym dla nich czasie” – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Jak deklaruje ministerstwo, ci, którzy z różnych powodów nie odnajdą się samodzielnie na rynku pracy, nie zostaną bez wsparcia. Obywatele Ukrainy mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, dzięki czemu będą mogli korzystać z usług i instrumentów rynku pracy. To m.in. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe oraz szkolenia, również w zakresie języka polskiego.
MRiPS przypomina, że z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu br. roku wyniosła 5,4 proc. i była niższa niż 0,1 pkt. proc. przed miesiącem. Według danych Eurostatu Polska jest na drugim miejscu w Europie z najniższym bezrobociem.

Walentyna Jusupowa, mw, za: prawo.pl, 10 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *