Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ponad 100 większych projektów, skierowanych na wsparcie Polaków za granicą, zostaną dofinansowane przez MSZ

Ponad 100 większych projektów, skierowanych na wsparcie Polaków za granicą, zostaną dofinansowane przez MSZ

Wśród 418 wniosków projektowych, złożonych w ramach postępowania dotacyjnego konkursu na realizację zadania publicznego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” przez sito zespołów ds. oceny formalnej i oceny merytorycznej przebrnęło blisko 100 projektów.

Najwięcej dofinansowania, jak i spodziewano się, otrzymają:
– Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” (ponad 20 000 000 złotych),
– Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” (ponad 6 000 000 złotych),
– Fundacja „Semper Polonia” (ponad 4 000 000 złotych).

Dużo projektów zostało poświęcone tematyce mediów polonijnych, co powinno zapewne zaowocować powstaniem kilku większych polonijnych czasopism i portali polonijnych, w tym i na Ukrainie.

Niezliczona ilość konkursów, olimpiad i parafiad z dopiskiem „Dla Polaków na Wschodzie” też figuruje na liście, opublikowanej przez MSZ. Jeżeli informacja będzie docierała do nas sprawnie, to cotygodniowo w 2013 roku ma startować nowy konkurs, skierowany do Polaków na Kresach i w innych skupiskach osób polskiego pochodzenia na świecie.

Ponad 1,5 miliona otrzymało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” na wsparcie migracji powrotnej i repatriacji. Ciekawe, czy dotyczyć ona będzie także i Polaków na Ukrainie, czy znów, tylko tych z Kazachstanu i innych państw na dalekim Wschodzie?

Podsumowując gorące wiadomości z MSZ, można powiedzieć, że można mieć nadzieję, że większość pieniędzy z kieszeni polskiego podatnika będzie wydana zgodnie z intencjami tych, kto te wnioski składał. Na przyszłość dobrze było by mieć dostęp do samych wniosków projektowych, by na bieżąco wiedzieć – kiedy i do jakiego docelowego audytorium trafi pomoc od każdego konkretnego NGO i gdzie podmioty, które otrzymali dotację, opublikują sprawozdania o realizacji projektów.

Redakcja

Link do strony MSZ, gdzie znajduje się pełna lista podmiotów, którzy otrzymali dofinansowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code