Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pomysł zburzenia „sowieckiego” Pałacu Kultury i Nauki znajduje nowych zwoleników

Pomysł zburzenia „sowieckiego” Pałacu Kultury i Nauki znajduje nowych zwoleników

Fot. bryla.pl

– Pałac Kultury i Nauki jest symbolem rosyjskiej i sowieckiej dominacji, a symbole są ważne, bo kształtują postawy, szczególnie młodych ludzi – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odnosząc się do pomysłu zburzenia PKiN.

Dla porównania Błaszczak przypomniał, że „po odzyskaniu niepodległości, 99 lat temu, na obecnym Placu Piłsudskiego stała cerkiew, która została rozebrana, dlatego, że wówczas stanowiła symbol dominacji rosyjskiej w Warszawie”.
Wcześniej o idei zburzenia na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w radiu RMF mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

10 listopada, podczas konferencji prasowej „Dekomunizacja w Warszawie zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazw ulic”, która odbyła się z udziałem wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery i prezesa IPN Jarosława Szarka, poinformowano, że wojewoda mazowiecki trzykrotnie na piśmie zawiadomił gminy i powiaty o wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej oraz o procedurach i terminach z nią związanych.

Duża część mazowieckich samorządów wywiązała się z obowiązków, jakie nałożyła na nie ustawa. Część samorządów scedowała ten obowiązek na wojewodę. Jak przypomniał Sipiera, wedle zapisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września 2017 r.

W stolicy Polski zmiany dotkną m.in. alei Armii Ludowej, która od tej pory ma nosić im. Lecha Kaczyńskiego, a ul. Leona Kruczkowskiego zostanie zmieniona na ul. Zbigniewa Herberta.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, dzieje.pl, 20.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code