Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Pomoc dla Awdijiwki od wolontariuszy z Polski

Pomoc dla Awdijiwki od wolontariuszy z Polski

Wolontariusze z Olsztyńskiego Konwoju Humanitarnego, jako jedni z pierwszych dotarli z pomocą humanitarną do Awdijivki, miasta na północnych przedmieściach Doniecka, zwanego też „piekłem na ziemi”.

Awdijivka to obecnie „betonowa twierdza”, w której od 2014 roku bronią się ukraińscy żołnierze, a od 24 lutego 2022 eskalacja wojsk rosyjskich sięga zenitu. Jednak Rosjanom do tej pory nie udało się zdobyć tej miejscowości, która zasłynęla jako potężny ukrainski punkt oporu. Celem Akcji „Awdijivka” było dostarczenie 3 pojazdów wypełnionych żywnością i sprzętem niezbędnym dla cywilów I żołnierzy.

– Rosslyn i Robin Szwec relacjonują: „5 listopada w godzinach popołudniowych docieramy do Awdijivki:

Cywile, którzy tu pozostali nie mają kamizelek ani hełmów. Koczują w piwnicach. Większość domów zniszczona. Stoją jak szkielety. Z 35 tys. ludności w ścisłym centrum Awdijivki pozostało 500 osób, które liczą na pomoc tych, którzy zdecydują się tu dotrzeć. Jesteśmy 3 konwojem od 9 miesięcy, który przywiózl zaopatrzenie. Dwa poprzednie dostarczyło wojsko ukraińskie. Rozładowujemy towar, pomagają nam miejscowi cywile i żołnierze. Niesamowicie szybkie tempo, ekstremalne warunki, adrenalina i skupienie się na wykonaniu misji. Namierzają nas drony wroga ale Bóg jest z nami. Ostatni rozładunek i ucieczka z „piekła”. Kilka minut później 3 rakiety trafiają w miejsca gdzie stały nasze 3 pojazdy. Dwóch miejscowych mężczyzn pomagających przy rozładunku ginie, trzeci zostaje ranny. Tak wygląda codzienność tego miejsca”.

Rosyjski okupant ma nadzieję, że spustoszenie jakie niesie poprzez wojnę w Ukrainie, spowoduje załamanie fizyczne i psychiczne wojsk i cywilów. Nic bardziej mylącego. Ukraińcy już wygrali tę wojnę, ich morale sięga zenitu, a duch walki o ojczyznę jest tak wysoki, że nie da się z niczym porównać. Każdy z nich, żołnierz czy cywil – to wielki bohater. I wszyscy razem oraz każdy z osobna nie ukrywają swojej wdzięczności dla Polski i Polaków, którzy niosą tak bardzo potrzebną im pomoc .

Rosslyn Szwec, dla Słowa Polskiego, 27 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code