Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polsko-Ukraińska lekcja historii

Polsko-Ukraińska lekcja historii

Winnicka młodzież, która od 2 stycznia przebywa w Kielcach w ramach wspólnego polsko-ukraińskiego projektu, realizowanego za pośrednictwem Stowarzyszenia „Integracja Europa-Wschód” ze środków MSZ, w czwartek wraz z polskimi kolegami obejrzała film, poruszający dosyć kontrowersyjne fakty historyczne, o których niewiele mówiono i którymi sami widzowie byli dosyć mocno zaskoczeni.

Ten film opowiada o dwóch zbrodniach – w 1943 roku na ludności polskiej, zamieszkującej Wołyń i w latach 1937-1938 w Winnicy na mieszkańcach Podola, zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD i pochowanych na terytorium miejscowego cmentarza katolickiego (dziś park rozrywki).

– Jestem przerażona tym co zobaczyłam, w Winnicy bardzo mało mówi się o tej tragedii, która miała miejsce 75 lat temu – opowiada Helena Gumeniuk, opiekunka grupy ukraińskiej.

-Nasza młodzież powinna pamiętać o tych wydarzeniach, jak na Wołyniu, tak i w Winnicy i stale nawiązywać relacje z polskimi kolegami i kierować się wartościami, których zabrakło tym oprawcom zbrodni – dodaje młody historyk dr Tomasz Ossowski z Kielc. 

Pomimo specyficznego charakteru projektu, zarówno organizatorzy jak i osoby uczestniczące uważają, że spotkania integracyjne młodzieży polskiej i ukraińskiej są jak najbardziej potrzebne i powinny być wzorem dla starszego pokolenia.

Wideoreportaż ze spotkania w Kielcach można obejrzeć na http://tvswietokrzyska.pl/kielce/wiadomosci/item/3943-polsko-ukrainska-lekcja-historii.html

Na podstawie informacji, udostępnionej przez Krzysztofa Kalitę, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code