Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polsko-ukraińskie kontakty biznesowe w Żytomierzu

Polsko-ukraińskie kontakty biznesowe w Żytomierzu

18 października w Żytomierzu odbyło się Polsko-Ukraińskie Forum Biznesowe. Do omówienia wspólnych możliwości dołączyli się polska delegacja w składzie wiceburmistrzów, wiceprezydentów i wicemarszałków, ponad 20 ukraińskich przedsiębiorców, przewodniczący i przedstawiciele zjednoczonych hromad terytorialnych, centra biznesowe oraz organizacje społeczne.

Udział w forum wziął także deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Bogdan Kytsak, który podkreślił ważne znaczenie nawiązania nie tylko kontaktów kulturowych, ale również mocnych kontaktów ekonomicznych pomiędzy krajami.

„Rzeczpospolita Polska jest jednym z głównych partnerów strategicznych Ukrainy. Nie tylko pod względem społeczno-politycznym, lecz także ekonomicznym. Potwierdzają to liczby, gdyż w strukturze partnerów, z którymi Ukraina prowadzi handel i rozwija kontakty gospodarcze, Polska posiada jedno z wiodących miejsc, jest to 6,89 proc. w 2018 roku. Obecna Rada Najwyższa demonstruje zamiar rozwiązywania problemów po to, aby stworzyć pozytywne warunki prawne do tego, żeby wchodziły tutaj zagraniczne inwestycje i po to, aby stworzyć maksymalnie przejrzyste zasady gry. Aby wszyscy zagraniczni partnerzy mogli inwestować w Ukrainę. Po to trzeba nam pokazywać, że są możliwości do inwestowania, i nie tylko Żytomierszczyzna, lecz cała Ukraina zyska na tym”, – mówi Bogdan Kytsak.

Przedstawiciele Polski opowiedzieli, że spodziewają się, że forum stanie się platformą, gdzie przedstawiciele obu krajów omówią i znajdą skuteczne decyzje do rozwoju biznesu.

„Są kwestie techniczne, na granicy wszystko ma być szybko, lecz najważniejsze – to narzędzia instytucjonalne i finansowe. Myślę, że na chwilę obecną nie działają one na tyle dobrze, żeby biznes polsko-ukraiński rozwijał się. Jest to moment, kiedy teoretycznie wszystko wydaje się łatwe. Ukraina bliżej Unii Europejskiej, ale wszystko nie postępuje tak szybko, jak by się chciało przedsiębiorcom. W Polsce potężny średni i mały biznes, który jest gotów inwestować i rozwijać relacje z Ukrainą, lecz nie jest to taki rozwój, jaki ma być” – zaznaczył Radca Ministra Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju RP Krzysztof Siwek.

Forum powołane nie tylko do nawiązania ścisłych kontaktów ekonomicznych, lecz daje możliwość przedstawienia gotowych projektów inwestycyjnych. W szczególności, projekty, dot. rozwoju miasta Malin przedstawił mer miasta Ołeksij Szostak.

„Dobrze, że przeszliśmy od kultury do budowania wspólnej przyszłości ekonomicznej. Zaprezentowane projekty wywołały ożywione omówienie w ramach dyskusji panelowych i w kuluarach. Przedsięwzięcie to położyło mocne fundamenty dla zbudowania strategicznego partnerstwa ekonomicznego z polskim biznesem, otrzymało dobre opinie z polskiej strony, zarówno jak i z ukraińskiej i teraz będzie tradycyjne” – podsumował Artem Szczuk – dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego.

Organizatorzy Forum – Agencja Rozwoju Regionalnego obwodu żytomierskiego oraz Żytomierski Obwodowy Związek Polaków Ukrainy – składają szczere podziękowania za udział w forum polskim partnerom Krzysztofowi Siwekowi, radcy Ministra Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju RP, Polsko-Ukraińskiemu Centrum Biznesu w osobie Wiktorii Świncickiej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w osobie Karola Kubicy, Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej w osobie Wiktorii Jałowenko, Andrzejowi Popoce oraz Feliksowi Kobieskiemu.

Słowo Polskie na podstawie informacji Żytomierskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, 26 października 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code