Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polsko-ukraiński charytatywny pociąg

Polsko-ukraiński charytatywny pociąg

Liceum w Niżankowicach (obw. lwowski) otrzymało w darze od polskiego „Kredobanku” wyposażenie dla klasy komputerowej w postaci 7 laptopów oraz podłączenia do szybkiego łącza internetowego.

Sfinansowanie zakupu sprzętu dla niżankowickiego liceum stało się logiczną kontynuacją akcji „Mikołajów bez granic”, którą „Kredobank” zorganizował w ubiegłym roku. Wówczas z polskiego Przemyśla do ukraińskich Niżankowic przybył pierwszy od 22 lat pociąg z prezentami dla dzieci polskiego pochodzenia oraz ukraińskiej młodzieży, zebranymi przez wolontariuszy z organizacji Linia102.pl. Pociąg przybył linią kolejową standardu europejskiego Przemyśl-Niżankowice-Chyrów, która nie była użytkowana od 1994 roku i została odnowiona przez Polskę w listopadzie 2016 roku.

Dlaczego wybrano właśnie liceum w Niżankowicach? – Podczas ubiegłorocznej akcji zobaczyliśmy w tej miesjcowości ambitnych ludzi, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu. Liceum zawodowe w Niżankowicach mieści się 50 metrów od ukraińsko-polskiej granicy. Ta placówka nie posiadała szybkiego Internetu. W XXI wieku komputery są podstawowym instrumentem dla zdobycia dobrego wykształcenia. Właśnie dlatego wybraliśmy taki prezent – opowiedział zastępca prezesa zarządu „Kredobanku” Damian Ragan.

Niżankowieckie liceum zawodowe kształci kucharzy, krawców, fryzjerów, stolarzy i rzeźbiarzy. W placówce studiuje 440 uczniów przeważnie z rejonu starosamborskiego. Pomoc, przekazana przez „Kredobank” pomoże odrodzić przygotowanie specjalistów w dziedzinie obsługi PC, asystentów kierowników. Liceum posiada licencję na wydawanie dyplomów w tej branży.

Igor Gałuszczak, Lwów, 25.06.17 r.

2 komentarze

  1. Brawo „Kredobank”, brawo linia 102. pl, brawo straż graniczna! Браво Кредобанку, що подарували комп’ютерний клас, Браво лінії 102. pl, що спільно з прикордонниками організували таку зустріч! Дякую Львівській облдержадміністрації, районній раді українським і польським прикордонникам. Подяка директору ліцею та його команді за якісний і гарний прийом! А також засобам масової інформації, що висвітлюють такі приємні події!

  2. Stowarzyszenie linia 102.pl DZIĘKUJĘ za zaproszenie strony ukraińskiej i gorące i życzliwe przyjęcie.
    Już niedługo spotkają się miłośnicy i pasjonaci linia 102.pl z linią 102ua w Malhowicach – Niżankowicach. Dzięki tym ludziom, pojedzie tędy pociąg w Bieszczady na Słowację i Węgry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code