Jesteś tutaj: Home » Inne » Polsko-ukraińska wystawa dotarła do Berlina

Polsko-ukraińska wystawa dotarła do Berlina

Prezentacja wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny” w Warszawie. Fot. Redakcja

17 września w Instytucie Pileckiego w Berlinie odbył się pokaz polsko-ukraińskiego projektu „Mamo, ja nie chcę wojny!!!”.

Na planszach można oglądać powstałe w 1946 roku rysunki polskich dzieci, które przeżyły niemiecką okupację, oraz prace dzieci ukraińskich, których kraj zaatakowali w 2022 roku Rosjanie.

„Chcemy pokazać, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą” – podkreślają organizatorzy.

Podczas prezentacji w Instytucie Pileckiego przedstawiciel ambasady Ukrainy w Berlinie podkreślił polską pomoc dla Ukrainy. Zwrócił uwagę, że miliony jego rodaków znalazły w Polsce schronienie, „przede wszystkim kobiety i dzieci”. Przypomniał, że setki dzieci straciły życie w wyniku rosyjskiej agresji, tysiące zostały deportowane do Rosji, miliony musiały szukać schronienia w Europie, miliony dzieci są w traumie.

Wydarzenie w Instytucie Pileckiego w Berlinie to efekt współpracy Instytutu i Ambasady RP w Niemczech, Ambasady Ukrainy w Berlinie, Instytutu Polskiego w Berlinie, Archiwów Państwowych i „Mom I see war”.

Słowo Polskie,mw, 19 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *