Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polsko-ukraińska majówka w Jeleniej Górze

Polsko-ukraińska majówka w Jeleniej Górze

Na początku maja grupa ukraińskiej młodzieży Ukraińców zorganizowała w Jeleniej Górze pierwszą wspólna ukraińsko-polską majówkę.

Taka inicjatywa powstała dzięki dużemu napływu Ukraińców do regionu. Jest to dobra okazja, żeby się zapoznać się z nowymi osobami, poznać nową kulturę oraz fajnie spędzić czas. Młodzi

Ukraińcy dobrze się przygotowali, wydrukowali zaproszenia i rozdawali ich w mieście. Celem tego spotkanie było dołączyć do udziału w polsko-ukraińskiej majówce innych Ukraińców, którzy czują się samotnie i nie integrowali się jeszcze w miejscowe otoczenie.

Majówka trwała od 14:00 do wieczora. Był smażony szaszłyk – mięso, które na ognisku często zamieniane na kiełbaski, ale tym razem pysznym szaszłykiem poczęstował się każdy zaproszony. Byłe sałatki oraz ciasta.

Ukraińska grupa naliczała około 20 osób, jak zauważył jeden z organizatorów – jest to dobry początek na współpracę międzynarodową oraz kolejne spotkanie – mówi Andrzej. – Mamy nadzieje, że następnym razem zbierze się nas jeszcze więcej – podkreślił.

Organizatory są także zainteresowani stworzeniem stowarzyszenia polsko-ukraińskiego, w którym będzie nadawana pomoc prawna, a może nawet i duchowa. Jak zauważa jeden z incytatorów pomysłu – jest to teraz bardzo ważny i aktualny moment, żeby coś takiego powstało. Wielu Ukraińców przyjedzą do Polski i także do Jeleniej Góry, czasami czuja się zagubieni i potrzebują pomocy. Niektórzy nawet są okłamywane przez nieuczciwych pracodawców, ale to zdarza się bardzo rzadko. Liczymy na to, że uda się nam wystąpić do Urzędu Miasta o wsparcie dla takiej organizacji – podkreślił jeden z jej inicjatorów Mikołaj.

Po zakończeniu majówki, wszyscy byli bardzo zadowoleni i zakończyli spotkanie wspólnym zdjęciem na pamiątkę.

Mikołaj Bachur, 10.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code