Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Polskość mieszka w języku” – pomorskie warsztaty dla kresowej młodzieży z Podola oraz Galicji Wschodniej

„Polskość mieszka w języku” – pomorskie warsztaty dla kresowej młodzieży z Podola oraz Galicji Wschodniej

Od 16 do 27 września miałam szczęście uczestniczyć w projekcie „Polskość mieszka w języku”, realizowanym przez Gdańskie Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna” przy wsparciu finansowym polskiego MSZ. Na Pomorze do Stężycy trafiłam dzięki winnickiej organizacji „Kresowiacy”. Razem ze mną w projekcie uczestniczyło 5 innych chłopaków i dziewczyn w wieku od 18 do 26 lat z Winnicy, Baru oraz Niemirowa.

Najważniejszym celem, który stawiali przed sobą organizatorzy, było nasze uczestnictwo w obozie edukacyjno-językowym, mającym na celu nauczyć nas, gości ze wschodnich krańców I Rzeczypospolitej Polskiej, praktycznych nawyków dialogu w języku kraju naszych przodków oraz najważniejszych wydarzeń z historii RP. Jak okazuje się, często te wydarzenia postrzegaliśmy całkiem pod innym kątem widzenia. Nawet dzisiejsze ukraińskie podręczniki pozostawiają dużo tematów dla dyskusji.

Podczas pobytu na obozie językowym, mieszkaliśmy blisko Gdańska, w samym sercu Pojezierza Kaszubskiego, przepięknej miejscowości Stężyca. Ta część kraju polskiego wyróżnia się dużą liczbą jezior i niezwykle malowniczym krajobrazem. Tutaj, nad brzegiem pięknego jeziora pod laskiem, codziennie poznawaliśmy sekrety oraz zawiłości języka polskiego. Oprócz zajęć, spacerowaliśmy, graliśmy w różne gry i zabawy, a także jeździliśmy na wycieczki do Gdańska i Szymbarku. To było wspaniałe!

Moim zdaniem, taki projekty są bardzo korzystne dla umocnienia naszej wiedzy o kulturze, tradycjach Polaków oraz o Polsce w ogóle. Udział w projekcie stał się dla mnie bezcennym doświadczeniem. Tym bardziej, że my mieszkańcy środkowej Ukrainy mamy dużo mniej możliwości dla wyjazdu do Polski, w porównaniu z, na przykład, mieszkańcami Mościsk. W imieniu wszystkich podolaków serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom projektu!

Katarzyna Gerasimowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code