Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polsko-brytyjskie partnerstwo w zakresie tworzenia shelterów na Ukrainie

Polsko-brytyjskie partnerstwo w zakresie tworzenia shelterów na Ukrainie

Fot. MSZ RP

Polska i Wielka Brytania zbudują dwie tymczasowe osiedla na Zachodzie i Wschodzie Ukrainy, aby zapewnić niezbędne mieszkania tym, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu agresji rosyjskiej.

Wielka Brytania ogłosiła o decyzji dofinansować na kwotę 10 milionów funtów wsparcie nowego polsko-brytyjskiego partnerstwa, które zapewni tymczasowe schronienie, dostawy energii i pomoc tym, którzy stracili domy na Ukrainie.

Dwa nowe osiedla powstaną we Lwowie na zachodniej Ukrainie oraz w Połtawie na wschodzie. Zapewnią one zakwaterowanie dla ponad 700 najbardziej poszkodowanych Ukraińców, którzy uciekli z ciężkich walk na linii frontu lub stracili domy w wyniku rosyjskiego ostrzału.

Szacuje się, że na Ukrainie ponad 17,6 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej, a ponad 8 mln zarejestrowało się jako uchodźcy w Europie. Jest to największy ruch migracyjny w Europie od czasów drugiej wojny światowej.

Prawie połowa przedwojennej ludności Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej z powodu katastrofalnych skutków inwazji prezydenta Putina. Około 6 milionów ludzi jest obecnie przesiedlonych na Ukrainie.

Trwające rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy pozbawiły prądu prawie 10 milionów ludzi. Powszechne przerwy w dostawie prądu, trwające czasem od ośmiu do dwunastu godzin dziennie, zmuszają rodziny do podejmowania desperackich kroków w celu przetrwania, takich jak topnienie śniegu w celu uzyskania wody i ogrzewanie cegieł w celu uzyskania ciepła.

Partnerstwo polsko-brytyjskie zapewni również generatory o wartości 2,6 miliona funtów, aby wesprzeć do 450 000 osób, szkoły, szpitale i domy kultury na obszarach deokupowanych i na linii frontu, w tym w Charkowie, Doniecku, Zaporożu, Mikołajowie, Odessie i Chersoniu.

Wielka Brytania i Polska współpracują również z ukraińskim Czerwonym Krzyżem, przekazując do 2,5 miliona funtów na wsparcie osób żyjących w ekstremalnych warunkach zimowych.

– Przez ponad rok Putin nadal atakował cywilne domy i infrastrukturę, za co Ukraińcy płacili za to wysoką cenę. To nowe partnerstwo brytyjsko-polskie pomoże dostarczyć światło, ciepło i domy najbardziej potrzebującym.

Społeczność międzynarodowa jest zdecydowana w naszej wspólnej determinacji do wspierania narodu ukraińskiego i doprowadzenia go do zwycięstwa dzięki sprawiedliwemu pokojowi na ukraińskich warunkach – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

– Polska jako pierwsza pomogła Ukrainie już we wczesnych godzinach porannych 24 lutego 2022 r. Niedługo potem dołączyła Wielka Brytania. Dzisiaj jesteśmy razem aby pomóc Ukrainie i jej mieszkańcom. Z kart polskiej historii wiemy, że Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, ale także o naszą. Nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy. Dziś razem z Wielką Brytanią stoimy ramię w ramię w zapewnianiu schronienia, ciepła, a przede wszystkim w dawaniu nadziei ukraińskim przesiedleńcom, zarówno na zachodzie, jak i w środkowo-wschodniej części kraju. Rosyjska agresja na Ukrainę była drugim aktem barbarzyńskiej tragedii „Russkij mir”. Pierwszy akt rozpoczął się blisko dekadę temu wraz z aneksją Krymu przez Rosję.

-Chciałbym podziękować naszym międzynarodowym partnerom za wsparcie i pomoc. Wspólnie udało nam się ukończyć ten projekt w wysokim standardzie i zapewnić komfortowe zakwaterowanie dla wysiedlonych Ukraińców, którzy potrzebowali nowego i bezpiecznego domu w krótkim czasie. Dzięki Waszemu wsparciu setki ludzi dostały szansę na nowe życie, bo Rosja odebrała im stare – powiedział mer Lwowa Andrij Sadowyj.

Ambasadorzy Polski i Wielkiej Brytanii na Ukrainie Bartosz Cichocki i Melinda Simmons uczestniczyli w otwarciu nowego ośrodka noclegowego na terenie Lwowa wraz z urzędnikami ukraińskimi.

Projekt schroniska dla Wielkiej Brytanii i Polski jest realizowany przez Solidarity Fund Poland. Opiera się na istniejącym polskim programie na Ukrainie, w ramach którego zapewniono już mieszkania dziesiątkom tysięcy ludzi.

Słowo Polskie za: MSZ RP, 1 kwietnia 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *