Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Prezentacja książki „Polskie osiedła Żytomierszczyzny”

Prezentacja książki „Polskie osiedła Żytomierszczyzny”

Zdjęcie pobrane z 4-respublika.blogspot.comW centrum prasowym aministracji obwodowej Żytomierszczyzny odbyła się prezentacja książki „ Polskie osiedla żytomierszczyzny”. Inicjatywa napisania książki należy do Polskiego Towarzystwa Naukowego w żytomierzu oraz grona autorów-entuzjastów na czele z panem dr Sergiuszem Rudnickim. Ze względu na potzrebę zbadania olbrzymiej ilości informacji archiwalnej praca trwala ponad dziesięć lat.
Owocem czasochłonnych starań stało się piękne wydanie, poświęcone miejscom zamieszkania i wydarzeniom dotyczącym Polaków Polesia. Autorom udało się pojednać polskie i ukraińskie naukowe bazy źródłowe, opisać zagadnienia związane z polską społecznością żytomierszczyzny, początków osiedlenia na tych terenach, etapów rozwoju polskich osiedl i ich historii , a rownież pokazać skalę represji i deportacji stosowanych wobec Polaków.
„ Polskie osiedla żytomierszczyzny” – unikalna encyklopedia, gdzie w sposób naukowy rzetelnie zebrano i systematyzowano materiały, w tym – dotychczas nieznane oraz poświęcone wioskom, znikającym z mapy. Jak podkreślano podczas prezentacji, to naukowy skarb potomkom.
Redaktorką książka jest docent katedry nauk humanistycznych żytomierskiego państwowego uniwersytetu technologicznego pani dr Julia Kondratiuk.
Prezes Towarzystwa Naukowego w żytomierzu pani docent dr Irena Baładyńska przedstawiła obecnym na prezentacji działalność wydawniczą prowadzoną przez Towarzystwo Naukowe. Głos zabrali też autorzy i recenzenci pracy.
Wydanie książki to ważne wydarzenie naukowe, tworzące fundament pod dalsze badania historyczne i krajoznawcze.

Jerzy Sokalski (Polskie Radio Berdyczów)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *