Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Polskie MSZ wydało komunikat w sprawie rosyjskiego ataku na ukraińskie okręty w Morzu Czarnym

Polskie MSZ wydało komunikat w sprawie rosyjskiego ataku na ukraińskie okręty w Morzu Czarnym

„Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji; wzywamy jej władze do poszanowania prawa międzynarodowego” – podaje polskie MSZ odnosząc się do konfliktu na linii Rosja – Ukraina na Morzu Azowskim.

W wydanym wieczorem 25 listopada oświadczeniu resort polskiej dyplomacji podkreślił, że „dramatyczna eskalacja napięcia na wodach Morza Azowskiego, w wyniku której ranni zostali marynarze i uszkodzone jednostki Marynarki Wojennej Ukrainy, ma swoje źródła w konsekwentnym łamaniu przez Federację Rosyjską podstawowych zasad prawa międzynarodowego, w tym naruszenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”.

W niedzielę 25 listopada ukraińska marynarka poinformowała, że Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie jednostki i z pomocą swoich służb specjalnych przejęli nad nimi kontrolę.

Podczas ataku rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy. Los załóg trzech jednostek, ani ich samych, nie jest znany. Wiadomo, że ranni otrzymali od Rosjan pomoc medyczną.

Rankiem tego samego dnia rosyjski okręt „Don” staranował ukraiński holownik „Janu Kapu”, który wraz z dwoma kutrami płynął z Odessy nad Morzem Czarnym do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 26 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code