Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polskie MSZ odreagowało na pseudoreferenda na okupowanych terenach Ukrainy

Polskie MSZ odreagowało na pseudoreferenda na okupowanych terenach Ukrainy

Fot.: lb

„Wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w przeprowadzenie fikcyjnych referendów oraz osób i instytucji rosyjskich działających na nielegalnie okupowanym terytorium Ukrainy. Polska jest zdeterminowana do dalszej współpracy z partnerami w tym zakresie” – zaapelował polski resort spraw zagranicznych w odpowiedzi na „podsumowanie wyników” referendów przeprowadzonych pod lufą karabinów rosyjskich w obwodzie donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim Ukrainy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że popiera niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. „Wzywamy Federację Rosyjską do niezwłocznego zakończenia działań wojennych oraz natychmiastowego pełnego wycofania rosyjskich sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach” – przekazano w komunikacie.

„Będziemy nadal wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz wyzwolenia tymczasowo okupowanych przez Rosję terytoriów tak długo, jak będzie to konieczne. Ukraina ma suwerenne prawo do obrony i odzyskania pełnej kontroli nad swoim terytorium” – stwierdził resort spraw zagranicznych.

„Wzywamy członków społeczności międzynarodowej do nieuznawania legalności tych pseudo-referendów oraz ich 'wyników’, które w żadnym stopniu nie mogą odzwierciedlać woli mieszkańców tych regionów, nierzadko siłą zmuszanych do udziału w głosowaniu” – zaapelował resort dyplomacji w oświadczeniu opublikowanym w środę.

W komunikacie MSZ podano, że działania Federacji Rosyjskiej, będącej stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, stanowią „pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego ujętych w Karcie Narodów Zjednoczonych”. „Zdecydowanie odrzucamy rosyjskie roszczenia do terytoriów pozostających w międzynarodowo uznanych granicach Ukrainy, w tym nielegalnie okupowanych od 2014 roku Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopola” – czytamy w oświadczeniu.

Słowo Polskie za: MSZ RP, 30 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *