Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Polskie Kresy Wschodnie – to nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość…(uaktualnione)

Polskie Kresy Wschodnie – to nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość…(uaktualnione)

W dniach 19.10.-20.10.2012r. w Toruniu odbyła się II edycja Interdyscyplinarnej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Polskie Kresy Wschodnie i ludzie stamtąd”, na której zostały wygłoszone referaty na następujące tematy:

– Działalność Organizacji Polskich na Wschodzie,
– Dylematy tożsamościowe i nauczanie języka polskiego na Wschodzie,
– Wybitne postacie i ich działalność.

Referaty wygłaszali przez studenci, pochodzący z Kresów Wschodnich i studiujący w Polsce. Jednym z ciekawszych okazał się referat Vadima Gierka z Lublina na temat: „Sytuacja materialna i warunki mieszkaniowe w trakcie studiów – opinie studentów polskiego pochodzenia ze Wschodu”. Dane badania były przeprowadzone w roku akademickim 2010/11 w Lublinie. Ponad 70% studentów uważają, że studia w Polsce poprawią ich stan materialny i 1/3 tych osób ocenia swoją sytuację materialną, jako dobrą. Natomiast studenci Polscy mówią, że studenci ze Wschodu nie mają na co narzekać. Osoby, przebywające na studiach w Polsce przez krótki termin, też lepiej oceniają swój stan materialny. Dla 70% studentów polskie Stypendium jest sposobem utrzymania się, 1/3 studentów korzysta z pomocy rodziny, dzięki ich pomocy mogą się utrzymywać oraz kontynuować naukę.

Na konferencji można było posłuchać także referatu o problemach wynikających między prawnikami polskimi a obcokrajowcami, ponieważ często prawnik ma więcej trudności gdyż osoba, ubiegająca się o jego usługi  pochodzi z kraju nie należącego do Unii Europejskiej.

Określić kim tak naprawdę jesteśmy w chwili obecnej jest trudno. Każdy musi sam wyznaczyć dla siebie kim on jest i jakiej narodowości. Dla wielu miejsca w sercu wystarczy na dwie Ojczyzny. Ważne, by wszyscy pamiętali o przeszłości swoich przodków i nie uciekali od prawdy, którą często ukrywają, bo jest niewygodna dla historii kraju lub ludzkości.

Pod koniec konferencji wystąpił prezes fundacji „Polskie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć” Medart Masłowski
– Te spotkania mają głęboki sens. Integracja jest bardzo potrzebna, by wymieniać się doświadczeniami nawzajem. Konferencje muszą być organizowane częściej bo dużo tematycznych materiałów zgromadziło się i gromadzi się nadal…

Osoby młode zachęcano by jak najwcześniej składali wnioski i listy do MSZ-u a także żeby wiedzieli, że to nie są stracone pieniądze. Warto mobilizować innych do pracy zespołowej z utalentowaną młodzieżą. Prezes zaapelował by utrzymywać kontaktu między sobą, spotykać się oraz  wymieniać się informacją, by działać dalej w tym kierunku.

Miejmy nadzieję, że do tak aktywnej młodzieży będą się dołączali chętne osoby z nowymi pomysłami, bo Kresy – to nasza historia, to piękna rzecz, której zawsze towarzyszą emocje!

Władysława Cyciurska – uczestniczka konferencji,
Studentka z Baru, studiująca na CJKP w Lublinie

Zdjęcia z konferencji

{morfeo 205}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code