Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » „Polskie drogi do niepodległości” – wystawa w Żytomierzu

„Polskie drogi do niepodległości” – wystawa w Żytomierzu

W pierwszej połowie listopada na terenie kościoła franciszkanów w Żytomierzu otwarta została wystawa „Polskie drogi do niepodległości”. Fundatorzy tej wystawy to – Warszawskie Muzeum Historii Polski oraz Fundacja „Polonia Rutenia”. Autorami wystawy są Robert Czyżewski, Rafał Dzięciołowski, Dominik Szczęsny-Kostanecki i Julia Nowicka.

W Żytomierzu ekspozycja dostępna bezie dla obejrzenia do końca grudnia. Organizatorzy zapraszają wszystkich do jej zwiedzenia i poznania drogi, którą kroczyła Polska do odzyskania wolności i niepodległości.

Ze słów jednego z organizatorów wystawy pana Roberta Czyżewskiego, przyjazdy do Żytomierza z podobnymi ekspozycjami tematycznymi stały się już dobrą tradycją. W zeszłym roku wystawa “Wolni z Wolnymi: 1863 a Ukraina”, poświęcona powstaniu styczniowemu przez kilka miesięcy dostępna była do obejrzenia mieszkańcom Lwowa, Żytomierza i Winnicy.

Nowa wystawa opowiada o Konfederacji Barskiej, Powstaniach Listopadowym i Styczniowym, o „Cudzie nad Wisłą”, Solidarności a także – Papieżu Janu Pawle II.
Wystawa zaciekawi jak historyków (na zdjęciu studenci wydziału historii Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego) tak i każdego, kto interesuje się historią Polski i Ukrainy.

Julia Nowicka
członek Zarządu Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code