Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polskie antydronowe Hawki już uziemiają rosyjskie drony na Ukrainie

Polskie antydronowe Hawki już uziemiają rosyjskie drony na Ukrainie

Fot. https://portal-mundurowy.pl/index.php/component/k2/item/13231-nowosci-hertz-systems-system-antydronowy-hawk

Portale fakt.pl oraz instalki.pl poinformowały, że na Ukrainę dotarły dostawy systemów antydronowych Hawk produkcji polskiej firmy Hertz.

Po doskonałych armatohaubicach Krab oraz przenośnych przeciwlotniczych zestawach rakietowych Piorun Ukraińcy otrzymali od Polaków wysokoprecyzyjne zestawy do walki elektroniczne o zasięgu blisko 2 km.

Hawk Hacking System jest owocem współpracy firmy Hertz Systems z Zielonej Góry oraz izraelskiego podmiotu odpowiedzialnego za dostarczanie technologii armii. Zielonogórska firma zapowiadała przekazanie swoich rozwiązań Ukrainie już w maju bieżącego roku.

„Jeżeli mamy drona w zasięgu wzroku, kierujemy na niego sprzęt i wiązka elektroniczna neutralizuje intruza. Ma zasięg 1,7 kilometra” – tłumaczy Zygmunt Rafał Trzaskowski, założyciel firmy Hertz Systems. „Właśnie tych systemów neutralizacji używa armia ukraińska. Mamy też neutralizator dookólny, 360-stopniowy o zasięgu 5 kilometrów” – dodaje.

Hawk Hacking System tworzy się w wersji stacjonarnej, mobilnej oraz ultraprzenośnej wersji lekkiej. W tej ostatniej system ma masę zaledwie 3,5 kg, może działać nawet 60 minut i zmuszać do lądowania drony w zasięgu do 1,7 kilometra, całkowicie odcinając jego komunikację z pierwotnym operatorem.

Cena takiego karabinu neutralizującego wynosi ponad 70 tysięcy złotych.

Słowo Polskie, 11 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code