Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polski wektor Krzyżopola

Polski wektor Krzyżopola

Ziemia Krzyżopolska nie może pochwalić się tak dużą ilością Polaków, jak, na przykład rejon barski ale osoby, zrzeszeni w „Stowarzyszeniu Polaków im. Darzyckiego” działają bardzo prężnie.

– Nasze Stowarzyszenie jednoczy osoby polskiego pochodzenia. Wiem, że o wiele więcej ludzi w naszym rejonie mają polskie korzenie, niestety nie dążą oni to odrodzenia swojej tożsamości narodowej, to ich na razie nie interesuje. Takie są realia naszego życia – opowiada prezes krzyżopolskiej polskiej organizacji społecznej Wadym Stanowski.

Pole działalności Stowarzyszenia ciągle rozszerza się, przede wszystkim działalność organizacji skierowana jest na promowanie języka polskiego, zwłaszcza wśród uczniów szkół podstawowych. Organizacja już ma na swoim koncie spore osiągnięcia, a mianowicie, zwiększono liczbę krzyżopolskich szkół, w których uczy się języka polskiego. A w ogólnokształcącej szkole nr 1 (dyrektor Mikołaj Martyniuk) zwiększono liczbę fakultatywnych godzin języka polskiego do czterech tygodniowo. Ponadto, współpraca Stowarzyszenia z tą szkołą zmierza w kierunku wprowadzenia języka polskiego jako drugiego obcego.

Jak w każdej sprawie, bardzo ważny jest początek. Członkowie Stowarzyszenia im. Darzyckiego cieszą się z sukcesów dzieci, które z dużym zainteresowaniem uczą się języka polskiego – dla jednych to język zachodniego sąsiada, a dla innych mowa ich przodków.

– Z niezwykłą przyjemnością i wzruszeniem odwiedziłem fakultatywną lekcję języka polskiego w szkole nr 1, podczas której nauczycielka Larysa Androniuk uczyła dzieci 5 klasy pierwszych polskich wyrazów. Nie bez powodu mówią, że dzieci są naszą przyszłością. A od siebie tylko dodam, że są one przyszłością polskiego wektora na naszej ziemi – dodaje pan Stanowski.

Korzystając z okazji, Stowarzyszenie im. Darzyckiego chciałoby serdecznie podziękować panu Adamowi Chłopkowi za pomoc w przygotowaniu nauczycieli języka polskiego do pracy w krzyżopolskich szkołach.

„Stowarzyszenie Polaków im. Wojciecha Darzyckiego”
Tel. kom.: +38097 4787240
e-mail: [email protected], BWP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code