Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polski Sejm podjął uchwałę o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm i zmienił warunki pobytu ukraińskich uchodźców

Polski Sejm podjął uchwałę o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm i zmienił warunki pobytu ukraińskich uchodźców

W środę 14 grudnia Sejm RP uznał Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru. Tak głosi tekst uchwały. „Rosja systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych i szereg innych zobowiązań”, „dokonuje aneksji terytoriów innych państw, napaści zbrojnych, zbrodni wojennych i ludobójstw” oraz „podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki”.

Sejm obarczył Rosję odpowiedzialnością za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 roku, kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi a także za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku, w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Warto zaznaczyć że oparcie dla takiej wersji wyraził także przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk w wywiadzie dla mediów.

Sejm stwierdził, że Federacja Rosyjska dopuściła się aktu piractwa międzynarodowego „zbrojnie blokując ukraińskie porty i paraliżując komunikację morską na wiodących do nich szlakach bez wypowiedzenia wojny”. „Paląc i grabiąc ukraińskie ziemie i przez długi czas uniemożliwiając Ukrainie eksport płodów rolnych, sprowadziła widmo głodu na wiele państw Afryki i Azji” – podkreślili posłowie.

Posłowie wezwali Radę Ministrów do kontynuowania i poszerzania działań mających na celu nakładanie na Rosję i osoby wspierające reżim Putina kolejnych pakietów sankcji, a także dalsze wspieranie Ukrainy w walce z agresorem. Sejm wezwał też wspólnotę międzynarodową do opracowania mechanizmu wypłaty reparacji wojennych Ukrainie oraz odszkodowań państwom, organizacjom i osobom fizycznym, które poniosły straty w związku z wojną.

W tym samym dniu Izba dolna polskiego parlamentu uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która przewiduje, że uchodźcy od marca 2023 roku będą pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Nowela ma również uszczelnić system świadczeń wypłacanych uchodźcom. Ustawa ma jeszcze przejść przez obrady senackie.

Zgodnie z planem pomoc uchodźcy będą mogli otrzymywać przez okres do 120 dni od ich pierwszego przyjazdu do Polski. Po tym terminie uchodźca, nienależący do grup szczególnie wrażliwych, aby korzystać z takiej pomocy, będzie musiał pokrywać część jej kosztów, a także mieć nadany numer PESEL.

Celem nowelizacji jest również uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców. Zgodnie z propozycją wypłaty będą wstrzymywane, jeżeli uchodźca wyjedzie z Polski. Nadal obowiązywać będzie też przepis, który stanowi, że jeśli taki wyjazd przekroczy 30 dni, obywatel Ukrainy straci status wynikający z ustawy i tym samym przestaną przysługiwać mu świadczenia. Taki status może być znowu nadany, jeśli Ukrainiec ponownie ucieknie do Polski w wyniku działań wojennych w jego kraju.

W toku prac nad projektem noweli dodany został też przepis, który zakłada, że o zgodę na pobyt czasowy od 1 kwietnia 2023 roku będą mogli występować ukraińscy uchodźcy, którzy podjęli pracę lub prowadzą działalność gospodarczą. Zmienią się także zasady rejestracji obywateli Ukrainy. Uchodźcy od przybycia do Polski będą mieli 30 dni na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL.

Słowo Polskie, 16 grudnia 2022 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code