Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polski rząd w obliczu nadchodzącej zimy przygotowuje się na wznowienie fali uchodźców z Ukrainy

Polski rząd w obliczu nadchodzącej zimy przygotowuje się na wznowienie fali uchodźców z Ukrainy

Fot. kprm.gov.pl

25 listopada w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie dotyczące przygotowań na potencjalną falę uchodźców w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Spotkanie odbyło się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Udział w nim wzięli członkowie Rady Ministrów oraz wojewodowie. Uczestnicy omówili działania, które podejmowane są w związku z potencjalną falą uchodźców z Ukrainy. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim możliwości zakwaterowania, logistyki i opieki zdrowotnej.

„Nadchodząca zima będzie szczególnie trudna dla ukraińskiej społeczności. Ludność cywilna, pod ciągłymi atakami rosyjskich rakiet, pozbawiana jest regularnie dostępu do prądu, ciepła oraz bieżącej wody. Rosja w sposób barbarzyński i desperacki atakuje ukraińską ludność cywilną oraz infrastrukturę krytyczną. Kreml chce odciąć bezbronnych cywilów od prądu, ciepła czy bieżącej wody. Nadchodząca zima będzie wymagała od nas odpowiedzialności i gotowości do pomocy. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską, aby monitorować aktualną sytuację humanitarną i potrzeby ukraińskich cywili poszkodowanych w wyniku rosyjskiego barbarzyństwa. Jednocześnie, koordynujemy działania w naszym kraju, które usprawnią przyjęcie potencjalnej fali uchodźców z Ukrainy. Pomożemy osobom, które będą musiały schronić się w naszym kraju” – mówiono w trakcie spotkania.

Pod koniec listopada nie obserwowano zwiększonego ruchu na granicy z Ukrainą. Lecz Polska jest gotowa w każdej chwili uruchomić dodatkowe punkty recepcyjne i łańcuchy logistyczne dla uchodźców. Ministrowie przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu postępy prac w poszczególnych kwestiach.

Warto przypomnieć, że we wszystkich województwach nadal funkcjonują tzw. punkty recepcyjne, których zadaniem jest zorganizowanie opieki osobom przekraczającym granicę ukraińsko-polską. Osoby te mają zapewnione wyżywienie oraz miejsce odpoczynku, udzielana jest im także podstawowa opieka medyczna i przekazywane informacje o zasadach pobytu oraz dostępnych formach pomocy. Od 24 lutego do połowy października 2022, w szczytowym momencie funkcjonowało 39 punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy. Obecnie działa 21 takich punktów. We wszystkich tych miejscach pomoc znalazło blisko 1,4 mln obywateli Ukrainy.

W dziesiątkach tysięcy miejsc zbiorowego zakwaterowania schronienie dotychczas znalazło ponad 450 tysięcy osób.

Słowo Polskie za: KPRM, fot. kprm.gov.pl, 3 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code