Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Polski resort zdrowia planuje znieść nostryfikację dyplomu dla lekarzy z Ukrainy

Polski resort zdrowia planuje znieść nostryfikację dyplomu dla lekarzy z Ukrainy

Fot. http://www.politykazdrowotna.com

Ministerstwo zdrowia RP jest zainteresowane by lekarze zza wschodniej granicy, szczególnie Ukrainy, mogli szybciej leczyć polskich chorych. Na początku marca wystąpiło do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z wnioskiem o zmiany w rozdziale drugim rozporządzenia z 22 grudnia 2015 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia o uprawnienia do praktykowania medycyny w Polsce stara się obecnie ok. 500 osób. To w większości Polacy, którzy ukończyli na Ukrainie studia medyczne i chcieliby szybciej zacząć praktykować w ojczyźnie.

Ukraińcy to po Polakach najliczniejsza grupa narodowa praktykująca medycynę w Polsce. Jest ich 314, co stanowi 36 proc. wszystkich 1142 cudzoziemców z prawem wykonywania zawodu.

Drugich w klasyfikacji Białorusinów jest ponad dwa razy mniej – 138, a Niemców ponad trzy razy mniej – 84. Ukraińców jest najwięcej także wśród dentystów.

Zdaniem ekspertów na wzajemne uznawanie kwalifikacji lekarskich Ukrainy może się nie zgodzić Unia Europejska. Oznaczałoby to bowiem, że kwalifikacje zostaną uznane we wszystkich krajach członkowskich.

Słowo Polskie na podstawie informacji rp.pl, 04.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code