Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski poeta Adam Zagajewski, urodzony we Lwowie, będzie gościem honorowym Kongresu PEN klubu

Polski poeta Adam Zagajewski, urodzony we Lwowie, będzie gościem honorowym Kongresu PEN klubu

W dniach 17-24 września we Lwowie odbędzie się 83. Międzynarodowy Kongres PEN klubu. Na kilka dni stolica Galicji Wschodniej stanie się światowym centrum literackich dyskusji miejscowej i zagranicznej inteligencji.

Tematem tegorocznego Kongresu będzie „Obrona prawdy w dobę propagandy”. Wśród „gwiazdorów”, zaproszonych na spotkanie – Adam Zagajewski, jeden z najbardziej znanych polskich mistrzów słowa.

Laureat wielu prestiżowych premii literackiср, nominowany na Nagrodę Nobla Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie. Jego rodzinę bolszewicy deportowali na teren PRL. Ojciec Adam Tadeusz Zagajewski był znanym inżynierem-wynalazcą. Młody i utalentowany Polak studiował filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był członkiem grupy literackiej „Dzisiaj”, jednym z tych, kto podpisał się pod listem dysydenckim „List 59.”, brał aktywny udział w „Solidarności”. Od 1981 roku zamieszkał w Paryżu, w 2002 wrócił do Polski. Mieszkał w Krakowie, Paryżu oraz Houston. Wykłada na amerykańskich uczelniach. W swojej poezji kontynuuje linię laureata Nagrody Nobla Czesława Miłosza.

Wśród innych znanych gości Kongresu we Lwowie będą Gerta Muller (Rumunia-Niemcy), Peter Pomerancew (Wielka Brytania), Ludmiła Ulicka (Rosja), Paul Oster (USA) oraz współcześni ukraińscy pisarze i poeci Jurii Andruchowicz, Andrij Kurkowa, Sergij Żadan oraz Olena Stiażkina.

– Cieszę się bardzo, że tegoroczny Kongres PEN klubu odbędzie się we Lwowie. My do ostatniej chwili, czyli do września ubiegłego roku nie wierzyliśmy, że jest to możliwe, chociaż pracowaliśmy nad realizacją tego pomysłu przez dwa lata. Jest wiele ochoczych do przyjęcia takiego przedsięwzięcia, dlatego konkurencja była poważna. Wywalczyliśmy to prawo, chociaż rozumiemy, że to także odpowiedzialność. Nawet nie oczekiwałem, że tylu dobrych partnerów we Lwowie weźmie się pomagać i wykonać lwią część całej pracy – opowiedział Mykoła Riabczuk, dyrektor programowy 83. Międzynarodowego Kongresu PEN klubu we Lwowie, prezydent Ukraińskiego Centrum Międzynarodowego PEN klubu.

Warto zaznaczyć, że do współorganizowania Kongresu dołączył się także Polski Instytut w Kijowie.

Członkami PEN klubu byli m.in. Joseph Conrad, Bernard Show, Herbert Wells, a jego prezesami – John Galsworthy, Heinrich Böll oraz Maria Vargas Lyosa.

Igor Gałuszczak, Lwów, 07.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code