Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Polski piewca Ziemi Wołyńskiej

Polski piewca Ziemi Wołyńskiej

W Rówieńskiej Obwodowej Bibliotece Naukowej odbyły się obchody 205-lecia urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego, który był jednym z najpłodniejszych autorów literatury powszechnej.

Twórczość pisarza i poety obejmuje ok. 600 tomów powieści, utworów poetycznych i dramatów, a także prac etnograficznych, folklorystycznych, publicystycznych i artykułów krytyki literackiej.

Los Kraszewskiego ściśle związany jest z Wołyniem, gdzie mieszkał ponad 20 lat, badając historię regionu, opisując jego przyrodę i ludzi w książkach, które przetłumaczono jeszcze za życia na wiele języków.

W bibliotece odbył się wieczór literacki „Polski piewca Ziemi Wołyńskiej”, w którym wzięli udział Walentyna Daniliczewa – starszy współpracownik naukowy Rówieńskiego Muzeum Krajoznawczego, Lilia Owdijczuk – docent katedry języka ukraińskiego i metodyki wykładania Międzynarodowego Enonomiczo-Humanistycznego Uniwersytetu im. Akademika Stepana Demjanczuka, Jarosław Kowalczuk – przewodniczący Centrum Ukraińsko-Polskiego im. T. Sosnowskiego, Walentyna Jaroszuk – kandydat nauk historycznych, zasłużona pracownica kultury, dyrektor Rówieńskiej Obwodowej Biblioteki Naukowej.

Celem wydarzenia było spopularyzowanie twórczości J. I. Kraszewskiego o Wołyniu i naszym regionie, prezentacja wystawy książek pisarza i literatury o nim, przedstawienie zasobu elektronicznego Międzynarodowego projektu „Wirtualna rekonstrukcja dziedzictwa Józefa Ignacego Kraszewskiego”.

Serhij Porowczuk, 04.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code