Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Polski PGNiG przystępuje do wydobycia gazu na Ukrainie

Polski PGNiG przystępuje do wydobycia gazu na Ukrainie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ERU Management Services podpisały umowę przejęcia przez polską spółkę pakietu kontrolnego udziałów w ukraińskiej spółce Karpatgazvydobuvannya, będącej wyłącznym właścicielem koncesji “Byblivska” zlokalizowanej na Zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską.

Karpatgazvydobuvannya posiada koncesję na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w zachodniej części obwodu lwowskiego, bezpośrednio przy granicy z Polską. Pod względem budowy geologicznej obszar ten jest zbliżony do struktur złoża Przemyśl – największego złoża gazu ziemnego w Polsce, które PGNiG eksploatuje od ponad 60 lat. Na atrakcyjność i potencjał tego obszaru wskazują przeprowadzone przez PGNiG wstępne analizy danych geologiczno-geofizycznych.

Te działania, jak twierdzi prezes Zarządu PGNiG mają przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce i na Ukrainie, ale również w państwach Trójmorza.

Polska firma przez ostatnie pięć lat aktywnie prowadzi obrót gazem ziemnym na Ukrainie. Nie tylko rozpoczęliśmy sprzedaż gazu na rynek ukraiński, ale także uzyskaliśmy dostęp do ukraińskiej sieci przesyłowej oraz do ukraińskich magazynów gazu, zwiększając możliwości optymalizacji handlu gazem ziemnym.

Wykonanie pierwszego odwiertu zaplanowano w II półroczu 2022 r., po czym nastąpią testy złożowe. Jeżeli wypadną pomyślnie, odwiert zostanie podłączony do ukraińskiej sieci gazowej i rozpocznie się jego eksploatacja, co może nastąpić w 2023 roku. Udziałowcy Karpatgazvydobuvannya planują również zrealizować dodatkowe badania geofizyczne terenu koncesji, które pomogą w zaprojektowaniu kolejnych otworów.

Zawarcie umowy poprzedziły zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz jego ukraińskiego odpowiednika.

Słowo Polskie za: PGNiG, 2 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code