Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Polski obóz rekreacyjny” w Żytomierzu

„Polski obóz rekreacyjny” w Żytomierzu

W Żytomierzu w dniach 2-13 lipca odbył się I turnus w ramach unikatowego projektu „Polski obóz rekreacyjny”.

Program obozu obejmował zwiedzanie miejsc, związanych z polską kulturą i historią w Żytomierzu i Berdyczowie; warsztaty na temat zdrowego stylu życia; Nordic Walking – dostępny eko-fitness dla dzieci. Uczestnicy turnusu przy okazji mogli polepszać swoją znajomość języka polskiego.

Udział w obozie wzięło 10 osób w wieku 6-12 lat. Zajęcia przeważnie odbywały się na świeżym powietrzu w pozytywniej i przyjaznej atmosferze, zapewnionej przez opiekunów grupy, studentek z wydziału socjalno-psychologicznego ŻPU, wolontariuszy Studenckiego Klubu Polskiego Julię Porozińską i Olgę Wigurę. Codziennie dzieci z trenerem Ireną Snigurowską uprawiały Nordic Walking.

W czasie trwania obozu, dzieci przypomniały sobie, a ktoś może po raz pierwszy zobaczył, symbole Polski – flagę i godło, słuchały różnych bajek i legend (w tym o powstaniu państwa polskiego), także dowiedziały się o polskich świętach religijnych i państwowych i o pierwszej kobiecie, która otrzymała nagrodę Nobla, Marii Salomei Skłodowskiej-Curie.

Młodzież także ćwiczyła poprawną wymowę, czytając i powtarzając łamańce językowe w języku polskim, uczyła się dużo nowych polskich słów o różnej tematyce: słodycze, owoce, warzywa, rośliny, zwierzęta, liczby etc. bawiły się i grały w grę „Jestem Polakiem”.

Uczestnicy turnusu zwiedzili dużo ciekawych miejsc w Żytomierzu, w których wcześniej nie byli. W kościele św. Zofii zapoznali się z historią powstania kościoła, w żytomierskiej fabryce „Rud” degustowali nowe smaki lodów, na Wydziale Przyrodniczym Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu imienia Iwan Franki zapoznali się z substancjami chemicznymi i poczuli się młodymi chemikami i prawdziwymi czarodziejami, w Żytomierskim Kombinacie Kartonowym dowiedzieli się, jak przetwarza się papier.

W ramach obozu odbyła się wycieczka do Domu Polskiego w Żytomierzu. Grupa została bardzo ciepło powitana przez jego pracowników. Pani Julia Bojko krótko oznajmiła dzieci z działalnością instytucji i opowiedziała im tajemnicze legendy o Warszawie, prezentowała przyjemne i słodkie niespodzianki, a potem zaprosiła do wspólnej zabawy. Na koniec spotkania dzieci podarowały Domu Polskiemu przygotowany przez nich rysunek.

Szczególne wrażenie na dzieci zrobił wyjazd do Berdyczowa. Oglądając Kościół św. Barbary w Berdyczowie, dzieci dowiedziały się o historii jego powstania. Dla dzieci bardzo ciekawym momentem z historii kościoła było to, że w nim brali ślub Ewelina Hańska i Honore de Balzac. W Sanktuarium Karmelitów Bosych zwiedziły Muzeum Josepha Conrada – Józefa Korzeniowskiego. W ramach wyjazdu do Berdyczowa dzieci odwiedziły także zakład produkcji chleba „Car-chleb”, gdzie pokazano im jak powstaje chleb, przed tym, jak trafić do sklepów.

Wielką niespodzianką dla dzieci okazał się wyjazd do schroniska niedźwiedzi „Biała skała” pod Żytomierzem. Kontakt z żywą przyrodą – to niezapomniane emocje, radość i przyjemne wspomnienia. Odwiedziły one również kompleks budowlany „Kniaży”.

W ostatnim dniu, odbyło się spotkanie pożegnalne. Dzieci wspominały spędzone razem dni, to, co najbardziej im się spodobało, i czego się nauczyły. A my, jako organizatorzy, dziękowaliśmy im, że były bardzo zdolnymi uczniami, ciekawe nowego i na pamiątkę o udziale w obozie wręczyliśmy im prezenty, komplety szkolne, które na pewno im przydadzą się na początek roku szkolnego. A na razie jest lato, i życzymy naszym uczestnikom, udanych wakacji i miłych wrażeń.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i realizacji tego Obozu, m. in. Dziecięcemu Klubowi „Weselka”, organizacji społecznej „Terytorium zdrowia, urody i sukcesu”. Głównym organizatorem Obozu wystąpiła organizacja społeczna „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu. Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 21.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code