Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Polski Instytut Sztuki Filmowej przekaże milion złotych na nowy film dla Oleha Sencowa

Polski Instytut Sztuki Filmowej przekaże milion złotych na nowy film dla Oleha Sencowa

Fot. liga.net

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, które filmy otrzymają dofinansowanie w ramach dotacji dla koprodukcji mniejszościowych. Wśród reżyserów, którzy otrzymają fundusze na realizację swoich projektów, jest Oleg Sencow, ukraiński twórca skazany w Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną.

Jak podawał PISF, wsparcie dla koprodukcji mniejszościowych pomaga budować międzynarodową współpracę pomiędzy polską produkcją filmową oraz jej zagranicznymi odpowiednikami. Dzięki dotacjom PISF polscy producenci współpracują z filmowcami z Islandii, Gruzji, Francji czy Argentyny. Wybierając filmy, które otrzymają dotację, komisja kieruje się ich jakością, potencjałem festiwalowym czy frekwencyjnym.

Najwyższe dotacje otrzymali Oleg Sencow oraz Jonathan Glazer, który nakręcił m.in. „Pod skórą” (2014) ze Scarlett Johansson w roli głównej.

Droga Sencowa do realizacji „Nosorożca” była bardzo długa. Reżyser przerwał realizację filmu, gdy na Ukrainie wybuchł Euromajdan. Co więcej, pochodzący z Krymu twórca został skazany przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie.

Oskarżony zaprzeczał zarzutom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Proces Sencowa był krytykowany przez międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Z apelami o uwolnienie artysty wielokrotnie zwracali się do Rosji zachodni politycy oraz przedstawiciele środowisk artystycznych i intelektualnych.

W 2018 r. Sencow prowadził trwającą 145 dni głodówkę w kolonii karnej, domagając się zwolnienia przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach obywateli Ukrainy. 21 sierpnia 2019 r. media w Rosji podały, że pięć osób znajdujących się na „liście Sencowa” zostało przewiezionych do Moskwy z rosyjskich kolonii karnych. W kampanię na rzecz uwolnienia artysty z aresztu włączyli się m.in. Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Ken Loach czy Agnieszka Holland. We wrześniu 2019 r. Sencow został uwolniony przez Rosjan. Reżyser przyleciał do Kijowa razem z innymi obywatelami Ukrainy objętymi wymianą więźniów pomiędzy Ukrainą i Rosją.

Walentyna Jusupowa za: onet.pl, 10 kwietnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code