Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polski eksport odbudowuje pozycje na rynku ukraińskim

Polski eksport odbudowuje pozycje na rynku ukraińskim

Fot. Shutterstock

Polski eksport na Ukrainę osiągnął poziom sprzed kryzysu ekonomicznego w tym kraju i sprzed aneksji Krymu przez Rosję – podają polskie media.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszych trzech kwartałach tego roku polscy przedsiębiorcy sprzedali na Ukrainie towary warte 13,4 mld zł. Gazeta podkreśla, że to o prawie 32 procent więcej niż w roku poprzednim i zaznacza, że w rezultacie został pobity rekord z 2013 r., kiedy eksport do tego kraju wyniósł 13,3 mld zł.

– Odrobiliśmy straty, jakie w handlu z Ukrainą ponieśliśmy w latach 2014-2015 – pisze „DGP”. Wówczas w efekcie kryzysu ekonomicznego jej PKB spadł o 6,6 proc. w 2014 r., a w 2015 r. aż o 9,8 proc. Trudności te były jednak przejściowe. W ubiegłym roku gospodarka ukraińska urosła o ponad 2 proc. W tym roku rozwija się w podobnym tempie.

Polacy sprzedają na Ukrainę przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego, branży chemicznej, tworzywa sztuczne, produkty mineralne, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu lekkiego i przemysłu drzewno-papierniczego.

Słowo Polskie na podstawie informacji MSPPU, 06.01.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *