Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » ORLEN kupił dla Ukrainy stacje do internetu Starlink

ORLEN kupił dla Ukrainy stacje do internetu Starlink

Fot. twitter

„Nowa partia stacji Starlink! W czasie, gdy Rosja blokuje dostęp do internetu, Ukraina staje się bardziej otwarta na świat wewnętrzny. Ukraina jest prawdą. Prawda zawsze zwycięża. Dziękuję Elon Musk, rządowi polskiemu i koncernowi ORLEN” – napisał minister ds. cyfrowej transformacji Myhaiło Fedorow na Twitterze, odnosząc się do wpisu Daniela Obajtka.

Wcześniej szef PKN Orlen poinformował, że kupione przez koncern starlinki dotarły już na Ukrainie.

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez amerykańską firmę SpaceX. System ma docelowo składać się z około 12 tysięcy satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej na trzech wysokościach – 340, 550 oraz 1150 kilometrów nad Ziemią.

Starlink jest systemem satelitarnym służącym do telekomunikacji. Pierwsze satelity Starlink, które krążą na niskiej orbicie Ziemi zostały wysłane w 2019 roku. System składający się z kilkunastu tysięcy satelitów, ma zostać ukończony do 2027 roku. Cechą charakterystyczną Starlink jest poruszanie się w składających się z kilkudziesięciu satelitów łańcuchów. Pewien czas od umieszczenia ich na niskiej orbicie okołoziemskiej (służy do tego rakieta Falcon 9, która każdorazowo transportuje 60 satelitów) są dość dobrze widoczne z powierzchni naszej planety.

Satelity Starlink znajdują się obecnie na pięciu orbitach. Na wysokościach od 540 km do 570 km znajdują się niskie orbity okołoziemskie, w których poruszają się konstelacje satelitów Starlink.

Słowo Polskie,mw,  za: twitter, 19 marca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code