Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polski cmentarz w Żytomierzu posprzątany!

Polski cmentarz w Żytomierzu posprzątany!

31 października członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie wżęli udział w tradycyjnej Akcji sprzątania Polskiego Cmentarza w Żytomierzu.

Porządkowali zabytkową nekropolię, sprzątali groby, czyścili pomniki, wynosili liście, przeprowadzali przygotowania do Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.

W akcji wzięła udział młodzież i dorośli uczący się języka polskiego w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego działającej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Organizatorzy zadbali o sprzęt i rękawiczki dla wolontariuszy. Urząd miasta organizował wywóz liście i śmieci.

Podczas akcji zostały posprzątanie aleje, kwatera kapliczki pw. Św. Stanisława, polskie groby. Szczególną opieką otaczamy groby ojca słynnego pianisty i premiera II Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego i jego przybranej matki, pierwszego polskiego lotnika Bronisława Maciejewicza, Dąbrowskich, Moniuszków, Czackich, Kraszewskich, Juliusza Zarębskiego, Kraszewskich, groby żołnierzy polskich 1920 r. oraz Franciszka Popławskiego.

− Razem sprzątamy Cmentarz Polski, który jest miejscem historycznym, aby uczcić pamięć naszych przodków. Serdeczne podziękowanie dla członków organizacji, którzy przyszli nie patrząc na deszcz, pandemie i pomogli w tej szlachetnej sprawie! Bóg Zapłać! – mówiła Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie oraz organizator akcji.

Po sprzątaniu wszyscy wspólnie zapalili znicze − światełka pamięci. Modlitwą i zapaleniem znicza chcieli uczcić tych wszystkich, którzy już odeszli, a którym tak wiele dziś zawdzięczają.

Cmentarz Polski w Żytomierzu jest jedną z najstarszych polskich nekropolii w Europie, której początki sięgają 1799 roku. Sprzątanie tego miejsca jest bardzo ważną inicjatywą. Tu wszak spoczywają wybitni Polacy zasłużeni dla miasta i kraju, m.in. pianista i kompozytor Juliusz Zarębski, rodzice i siostra Ignacego Jana Paderewskiego, krewni Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Moniuszki, pierwsi polscy lotnicy. Stałą tradycją od 1988 r. Polaków z Żytomierza jest, że w ostatnią sobotę października dokładają wszelkich starań, a przede wszystkim serca i rąk do pracy, aby cmentarz wyglądał schludnie i pięknie.

Akcja odbyła się z zachowaniem obowiązujących w czasie kwarantanny norm epidemiologicznych.

Wiktoria Laskowska – Szczur, Żytomierz, 2 listopada 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code