Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polska zaoferowała pomoc humanitarną imigrantom przebywającym na terytorium Białorusi poprzez wysłanie konwoju z pomocą rzeczową

Polska zaoferowała pomoc humanitarną imigrantom przebywającym na terytorium Białorusi poprzez wysłanie konwoju z pomocą rzeczową

Fot. stefczyk.info

Zgodnie z informacją Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polska obserwując z troską trudną sytuację dotyczącą grupy imigrantów przebywających na terytorium Białorusi, kierując się względami humanitarnymi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP skierowało do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś notę dyplomatyczną, deklarując gotowość do udzielenia na miejscu pomocy rzeczowej.

Polska zwróciła się z pytaniem o aktualne potrzeby istniejące po stronie białoruskiej, deklarując gotowość skierowania pomocy obejmującej m.in. namioty, łóżka, śpiwory, koce, pidżamy, pościel, czy środki ochrony osobistej, a także, w razie potrzeby, żywność i leki. Mając na uwadze powagę sytuacji, strona polska jest gotowa do natychmiastowego skierowania konwoju z pomocą humanitarną. W przypadku zgody strony białoruskiej, wjazd konwoju realizowanego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych na terytorium Białorusi zaplanowany zostanie przez najbliższe przejście graniczne i dotrze najkrótszą drogą do miejsca, w którym przebywają imigranci.

Walentyna Jusupowa za: GOV.PL, 25 sierpnia 2021 r.

Informacja: W niedzielę 24 sierpnia polski resort spraw zagranicznych skierował do strony białoruskiej notę dyplomatyczną, oferując pomoc humanitarną dla migrantów. Dzień później prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział PAP, że transport z pomocą humanitarną – na którą składają się m.in. namioty, koce, agregaty prądotwórcze – znajdował się na przejściu granicznym w Bobrownikach. Z kopii białoruskiej noty dyplomatycznej wynika, że brak jest zgody ze strony Białorusi na przekroczenie przez polski konwój humanitarny granicy polsko-białoruskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code