Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska wspomaga strażaków za wschodnią granicą

Polska wspomaga strażaków za wschodnią granicą

W Dobromilu z udziałem Konsula Generalnego RP we Lwowie Elizy Dzwonkiewicz, odbyło się oficjalne podsumowanie projektu, w ramach którego zakupiono sprzęt pożarniczy i ratowniczy dla miejscowych strażaków, a także całkowicie wymieniono dach remizy, zaś podjazd do budynku wyłożono nową kostką brukową.

Projekt zainicjowała zapowiedź przyspieszonego otwarcia nowego międzynarodowego przejścia granicznego Niżankowice-Malhowice, które ma przejąć część ruchu ciężarówek między Ukrainą a UE. W związku z tym droga łącząca Sambor z Niżankowicami i przecinająca całą hromadę Dobromil zmieni się z prowincjonalnej drogi bocznej w trasę międzynarodową, którą codziennie będą przejeżdżać tysiące ciężarówek i innych pojazdów, a okolice punktu kontrolnego staną się miejscem kumulacji dużej liczby samochodów i wzmożonego ruchu lokalnego. Ochronę ludności w tym regionie zapewnia państwowa jednostka strażacka w Dobromilu, której siedziba, jak się okazało wymaga pilnego remontu oraz doposażenia.

Projekt „Zwiększenie możliwości operacyjnych Państwowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Dobromilu” został zrealizowany wspólnie przez Konsulat Generalny RP we Lwowie, Zarząd Główny w Obwodzie Lwowskim Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy oraz Radę Miasta Dobromil. Dofinansowanie w wysokości . zostało przekazane przez .

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, dzięki wspólnej analizie potrzeb i wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, udało się całkowicie wyremontować dach remizy, a także zakupić niezbędny sprzęt: agregaty prądotwórcze, motopompy z kompletem węży strażackich i adapterów, przecinarki do metalu i betonu, piły łańcuchowe oraz mocne lampy LED. Samorząd lokalny zaś własnym sumptem wyłożył podjazd do jednostki kostką brukową. Dzięki temu jednostka państwowej straży pożarnej nr 57 w Dobromilu jest teraz gotowa do sprawniejszego i skuteczniejszego wykonywania swoich obowiązków, dbania o bezpieczeństwo hromady Dobromil i okolicznych miejscowości, a także terenu przyległego do nowego punktu kontrolnego na granicy.

Słowo Polskie za: KG RP we Lwowie, 31 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code