Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polska Wigilia w winnickim okręgu konsularnym

Polska Wigilia w winnickim okręgu konsularnym

– Kilka dni temu nasz prezydent był na wschodzie Ukrainy, dziś ja mam zaszczyt reprezentować Pana prezydenta i jego małżonkę tutaj w Winnicy, w tym bardzo ważnym mieście dla Polski. Nie tylko dla tego, że tu znajduje się siedziba Konsulatu Generalnego RP, ale także dlatego, że tutaj dzieje się wiele cennych inicjatyw od wielu lat – zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski w winnickiej Filharmonii Obwodowej, inaugurując „Polską Wigilię 2017”.

16 grudnia do stolicy Podola na Spotkanie Bożonarodzeniowe przybyli polscy i rumuńscy dyplomaci, przedstawiciele władz miejskich i regionalnych, duchowieństwo katolickie i prawosławne, Polacy z czterech obwodów, należących do winnickiego okręgu konsularnego i goście z Kielc – partnerskiego miasta Winnicy w Polsce.

Kilkaset osób, zgromadzonych na imprezie, wysłuchało koncertu kolęd w języku polskim, ukraińskim i po łacinie, w wykonaniu chóru, działającego przy Uniwersytecie imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zespół wykonał kolędy „Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Cicha noc”, „Nowa radist stała” i inne.

Po koncercie na zebranych na uroczystość czekał wigilijny poczęstunek, przygotowany przez polskie organizacje z Podola, Wołynia i Bukowiny. Po pobłogosławieniu jedzenia przez biskupa ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej Leona Dubrawskiego przyszedł czas na łamanie się opłatkiem i składanie sobie nawzajem życzeń.

Impreza minęła w ciepłej rodzinnej atmosferze i zaowocowała  nowymi znajomościami i dzieleniem się wiadomościami z życia polskiej wspólnoty na Ukrainie.

Głównym organizatorem „Polskiej Wigilii 2017” był Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Słowo Polskie, 17.12.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *