Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Polska upraszcza warunki legalnego zatrudnienia dla pracowników sezonowych z Ukrainy

Polska upraszcza warunki legalnego zatrudnienia dla pracowników sezonowych z Ukrainy

Fot. http://kordon.in.ua

Od niedawna ,żeby podjąć pracę w Polsce Ukraińcy nie muszą posiadać roboczej wizy. Wystarczy przekroczyć granicę, posiadając paszport biometryczny, o resztę dokumentów zadba na miejscu pracodawca.

Mimo tego , że udogodnienia dotyczą pracy sezonowej, lwowskie przedsiębiorstwa komunalne już teraz zaczynają się borykać z brakiem rąk do pracy. Na przykład na „Lwowtepłoenergo”, gdzie pracownicy zarabiają ok. 5,5 tys. hrywien (750 złotych) miesięcznie, brakuje trzystu pracowników. W dziale remontowo-budowlanym zamiast 110 osób, pracuje tylko 80.

– Biorąc pod uwagę fakt, iż w ciągu  ostatnich kilku miesięcy z pracy u nas zrezygnowało 170 fachowców, którzy wyjechali do innych krajów szukać lepszego życia, już wkrótce będziemy mieli problemy z utrzymaniem infrastruktury miejskiej w należytym stanie – powiedział główny inżynier „Lwowteploenergo” Wołodymyr Sztejbart.

Ukraińscy średnio zarabiają w Polsce około 12 złotych za godzinę. Jeżeli lwowska Rada Miasta zdecyduje się podwyższyć znacznie wynagrodzenia pracownikom komunalnym, to  doprowadzi  to do znacznego podwyższenia cen za ogrzewanie i wodę.

Słowo Polskie, 23.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code