Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska pożyczy Ukrainie miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego

Polska pożyczy Ukrainie miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego

Fot. Andrzej Betlej

Decyzja o sprowadzeniu na Ukrainę miecza Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego na wystawę z okazji 400. rocznicy śmierci hetmana ukraińskiego została już ustnie zatwierdzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Piotra Glińskiego.

Broń ukraińskiego bohatera narodowego zostanie wystawiona z okazji 400. rocznicy śmierci ukraińskiego hetmana. Minister Kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko ogłosił o zamiarze tymczasowego sprowadzenia historycznego miecza z Polski. Jest to broń, którą król Polski Władysław IV Waza przekazał hetmanowi Piotrowi Konaszewiczowi Sahajdacznemu po zwycięstwie połączonych sił Rzeczypospolitej i ukraińskich Kozaków w bitwie pod Chocimiem. Teraz miecz znajduje się w zbrojowni Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.

Piotr Sahajdaczny był hetmanem kozaków rejestrowych, atamanem koszowym Siczy Zaporoskiej, brał udział w wojnach Rzeczypospolitej z Rosją. W 1618 jego 20-tysięczny oddział wojsk polsko-litewsko-kozackich wziął udział w ataku na Moskwę.

Sergij Porowczuk za: PR, mw, 28 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code