Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska pomoc ukraińskim żołnierzom

Polska pomoc ukraińskim żołnierzom

Polska zawsze wspomagała Ukrainę jak w czasach obu Majdanów, tak i od początku walk na Donbasie.

Kolejnym dowodem przyjaźni polsko-ukraińskiej stało się przekazanie we wtorek, 9 czerwca do Głównego Szpitala Wojskowego w Kijowie sprzętu medycznego do walki z pandemią koronawirusa. Sprzęt dostarczyła Fundacja Solidarnośći Międzynarodowej. Pomoc została zakupiona ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.

Podczas przekazania pomocy lekarzowi naczelnemu szpitala Anatolijewi Kazmirczukowi, Ambasador Polski Bartosz Cichocki podkreślił, że „Solidarność jest sprawdzoną polską szczepionką na koronawirus”. Obecny na tym wydarzeniu Prezes Fundacji Rafał Dzięciołowski powiadomił, że „Przekazanie pomocy w Kijowie wieńczy cykl naszych projektów we Lwowie, Winnicy, i Berdyczowie o łącznej wartości 500 tys. złotych”.

Główny Szpital Wojskowy dostał 5000 masek i 500 ubrań jednorazowych, 100 pulsoksymetrów, 34 worki Ambu dla recznej wentylacji pluc, 18 szaf medycznych, 3 indykatory ciśnienia śródgałkowego, sterylizator medyczny i akwadystylator. Część sprzętu pójdzie do wojskiwych polowych szpitali, w tym na front na wschodzie Ukrainy. Lista zakupionych towarów została uzgodniona wcześniej z kierownictwem szpitala i odpowiada jego potrzebom.

Łączna wartość pomocy wynosi o 500 tys. hrywien. Wsparcie lekarzom było nadano z kosztów programu „Polska pomóc”.

Przedstawicielstwo Fundacji Solidarnośći Międzynarodowej realizuje program wsparcia szpitali ukraińskich w przeciwdziałaniu COVID-19 w kilku regionach Ukrainy: obwody lwowski, czernihowski, równieński, żytomierski, winnicki oraz miasto Kijów. Wśród szpitali dla weteranów, które już dostali pomóc od Fundacji są zakłady medyczne Lwowa, Równego, Berdyczowa i Winnicy.

Pomóc dla Głównego Szpitala Wojskowego w Kijowie została przekazana akurat przed świętowaniem Dnia lekarza wojskowego, za co serdecznie Panom Ambasadorowi i Prezesowi podziękował Anatolij Kazmirczuk i zastępca kierownika z dostaw medycznych Pan Iwan Hrynczuk.

Dmytro Antoniuk, 12 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code