Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » „Polska Pomoc” dla wschodu Ukrainy

„Polska Pomoc” dla wschodu Ukrainy

Od 2016 r. Chrześcijańska Służba Ratunkowa pomaga ludziom, którzy mieszkają w strefie działań wojennych i należą do społecznie niezabezpieczonych warstw ludności: wojskowym sił zbrojnych, dzieciom, osobom o specjalnych potrzebach, samotnym seniorom, rodzinom kryzysowym.

Lecz to służenie byłoby niemożliwe i nigdy by się nie zrealizowało bez wielu nieobojętnych ludzi, którzy nieustannie wspierają, reagują na potrzeby, pomagają osobistym wysiłkiem, modlitwą lub finansowo.

W ciągu ubiegłego 2019 roku ogromnym wsparciem dla CHSR stało się wsparcie Ambasady RP na Ukrainie w ramach stale działającego programu „Polska Pomoc”.

Dzięki „Polskiej Pomocy”pod koniec 2019 roku udało się kupić i zainstalować nowy kocioł grzewczy Marten Comfort Pellet MC-30P w dziecięcym ośrodku „Arka”, który powstał i funkcjonuje przy organizacji CHSP-Mariupol.

Centrum dla dzieci”Arka” regularnie odwiedza około 120 dzieci, mieszkających w 13 miejscowościach strefy działań wojennych (Berdiańskie, Pionierskie, Sopine, Prymorskie, Wynogradne, Łebedyńskie, Tałakiwka,  Gnutowe, Pawłopol,  Czernenko, Pyszczewyk, Starognatiwka, Nowogrygoriwka), dla których to jedyne miejsce, gdzie dzieci mają możliwość uczyć się, odpoczywać, uprawiać sport i komunikować się z rówieśnikami, z powodu zniszczonej infrastruktury społecznej objętego wojną regionu. Instalacja nowego kotła grzewczego pozwoli młodzieży spędzać czas w centrum o każdej porze roku i przy każdej pogodzie, a jednocześnie czuć się tu komfortowo.

Dzięki programowi „Polska Pomoc” również dokonano generalnego remontu dwóch samochodów,  dostarczających  pomoc humanitarną do miejscowości „szarej strefy” Operacji Połącząnych Sił Zbrojnych Ukrainy. Od teraz wolontariusze mogą ponownie bezproblemowo dostarczać żywność, leki i podstawowe rzeczy samotnym osobom starszym i osobom o specjalnych potrzebach, którzy mieszkają w strefie wojny i pozostały sam na sam ze swoimi problemami.

Od 2005 r. Ambasada RP na Ukrainie aktywnie finansuje ukraińskie projekty społeczne, a od 2014 r. „Polska Pomoc” istotnie wzrosła w celu wspierania reform po Rewolucji Godności, a także w celu udzielenia pomocy humanitarnej osobom dotkniętym przez wojnę.

Pomimo faktu, że wojna na Ukrainie trwa już prawie 6 lat, nasi przyjaciele z Polski nadal aktywnie wspierają ludzi, którzy z powodu wojny znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, a także dzieci, najmłodsi z których jeszcze nie widzieli pokoju…

Chrześcijańska Służba Ratunkowa z całego serca wyraża wdzięczność Ambasadzie RP na Ukrainie za wsparcie, rozumienie i otwartość na ból i cierpienie mieszkańców wschodniej Ukrainy i ma nadzieję na dalszą owocną wspópracę!

Lidia Baranowska za: CHSP, 28 stycznia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code