Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska Pomoc dla szpitala w Mikołajiwce na Donbasie

Polska Pomoc dla szpitala w Mikołajiwce na Donbasie

Z inicjatywy ambasadora Łotwy Jurisa Poikānsa ambasadorowie Polski Bartosz Cichocki, Estonii Kaimo Kuusk i Słowacji Marek Šafin złożyli kilkudniową wizytę na Donbasie.

5 lipca na wzgórzu Karaczun uczestniczyli w obchodach szóstej rocznicy wyzwolenia północnego Donbasu z rąk wspieranych przez Rosję separatystów. W uroczystości wzięli udział premier Ukrainy Denys Szmyhal, wicepremier Oleksij Reznikow, minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow oraz gubernator doniecki Pawło Kyrylenko.

Następnie w Słowiańsku dyplomaci oddali cześć poległym w obronie Ukrainy żołnierzom.

Na konferencji prasowej w Kramatorsku amb. Bartosz Cichocki podkreślił: „Wsparcie dla Ukrainy jest naszym obowiązkiem. Jeśli pozwolimy na bezkarne użycie siły militarnej wobec Ukrainy, sami znajdziemy się w zagrożeniu. Jeśli reformy na Ukrainie zakończą się sukcesem, my też skorzystamy”. Zapis konferencji można obejrzeć na: https://youtu.be/7bY3TRceyn4

Następnego dnia amb. Bartosz Cichocki przekazał wsparcie medyczne dwóm szpitalom. Szpital w Mikołajiwce otrzymał 2 respiratory, 2500 maseczek ochronnych i 250 opakowań płynu dezynfekcyjnego do rąk. Sprzęt sfinansowano ze środków MSZ.

W Słowiańsku z kolei amb. Cichocki przekazał Szpitalowi Dziecięcemu środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej, które zakupiły polskie firmy obecne na Ukrainie: PGNiG, PKN Orlen, PZU, PKO BP, a także Ministerstwo Zdrowia i Polska Fundacja Narodowa: 4 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego, 500 gogli ochronnych, 3 tys. maseczek oraz 5 tys. jednorazowych rękawiczek ochronnych.

6 lipca w Bachmucie dyplomaci wzięli udział w obchodach szesnastej rocznicy utworzenia 26 berdyczowskiej brygady artylerii, biorącej udział w walkach od 2014. „Stoicie na straży suwerenności Ukrainy, ale bronicie też Polski i Europy” – dziękował amb. Cichocki.

Wizyta, jak zawsze, była też okazją do spotkania z miejscowymi Polakami. Amb. Cichocki i Konsul Generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński odwiedzili we wtorek i środę najdalej na wschód Ukrainy aktywne polskie stowarzyszenie w Siewierodoniecku i w Kramatorsku.

W Siewierodoniecku polscy dyplomaci mieli też okazję złożyć na ręce Zbigniewa Wołąsa podziękowania polskim obserwatorom SMM OBWE za ich pracę i odwagę. „Bez Polaków ta misja odpowiedzialna za monitorowanie realizacji porozumień mińskich na Donbasie nie byłaby skuteczna” – podkreślił amb. Cichocki

Na spotkaniu z gubernatorem ługańskim Serhijem Hajdajem ambasadorowie Polski, Łotwy i Słowacji wyrazili uznanie dla tempa inwestycji infrastrukturalnych oraz omówili trudną sytuację pożarową regionu.

7 lipca dyplomaci odwiedzili Popasne. „Tej wojny nie można wygrać tylko na polu bitwy. Konieczne jest też zwycięstwo reform gospodarczych i społecznych, które konsekwentnie wspieramy” – zauważył na spotkaniu z władzami miasta amb. B. Cichocki.

Wizyty polskich dyplomatów na Donbasie odbywają się regularnie, skutkując kolejnymi projektami wsparcia. Są wyrazem realnej pomocy Polski w odzyskaniu przez Ukrainę integralności terytorialnej.

Jak informuje strona Ambasady RP w Kijowie relacje z wydarzenia można obejrzeć na Telekanale Doneczczyna: https://www.youtube.com/watch?v=AsHOWqblkZI

Słowo Polskie za: Ambasada RP w Kijowie, 9 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *