Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska pomoc dla ośrodka psychiatrycznego w obwodzie ługańskim

Polska pomoc dla ośrodka psychiatrycznego w obwodzie ługańskim

Fot. tribun.com.ua

W 2018 roku Polska przekazała w ramach wsparcia na realizację projektów na Ukrainie 228,6 mln złotych (ok. 53 mln euro).

Na pomoc dla szpitala psychiatrycznego w Swatowe (obwód ługański) na wschodzie Ukrainy, gdzie trafiają osoby, poszkodowane podczas wojny w Donbasie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski przekazało 30 tys. euro. Jest to jedyny taki ośrodek w regionie, – informuje Polskie Radio.

Właśnie to miejsce  z powodu lokalizacji szpitala wybrano jako najlepszy punkt dla ułatwienia dostępu do pomocy psychiatrycznej . Znajduje się w bezpiecznej odległości od strefy działań bojowych, a jednocześnie -dość blisko, aby przyjmować pacjentów z tych terenów oraz z okupowanego przez separatystów terytorium”, – poinformowała Radca Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie Joanna Jurewicz, która odwiedziła Swatowe w czasie wizyty monitoringu projektów MSZ Polski na Donbasie.

Jej słowa potwierdziła ordynator jednego z oddziałów szpitala Ołena Jampolska: „Do nas trafiają chorzy, którzy się zgubili w czasie ostrzałów lub utracili dokumenty. Zdarza się, że pamiętają tylko swoje imię, a zatem nie ma możliwości ustalenia ich tożsamości. W 2014 roku ewakuowano do nas pacjentów ze szpitali psychiatrycznych w Ługańsku. Rodziny tych osób zostały na okupowanych terenach i nie ma z nimi kontaktu”.

Ze słów lekarza wynika, że liczba pacjentów zależy od sytuacji na przedniej linii frontu. W okresach, kiedy walki ustają, niektórych pacjentów zabierają ich rodziny. Kiedy sytuacja pogarsza się, w szpitalu może przebywać nawet do tysiąca osób.

Dzięki środkom z Polski udało się zakupić sprzęt terapeutyczny i rehabilitacyjny, wyremontować i umeblować dwa pomieszczenia w szpitalu, powstał pokój dla arteterapii oraz przeszkolić pracowników szpitalu przez polskich fachowców.

Projekt ten jest kontynuacją poprzednich działań MSZ Polski, na przykład, całe wyposażenie do laparoskopii oddziału chirurgii w mieście Rubiżne, gdzie znajduje się 6 tys. tymczasowo  przesiedlonych ze strefy działań bojowych, oraz szkolenie w Warszawie dla ukraińskich psychologów i psychiatrów w zakresie leczenia zaburzenia stresowego pourazowego.

Irena Rudnicka na podstawie informacji Polskiego radia, 4 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code