Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Polska pamięta…

Polska pamięta…

W połowie grudnia w żytomierskim Domu Polskim odbyło się przekazanie wypłat pieniężnych kombatantom Wojska Polskiego, członkom Stowarzyszenia Weteranów WP Żytomierszczyzny.  Pomoc finansowa jest realizowana przez rząd Rzeczpospolitej Polski za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy i jest przyznawana od 2000 roku. Członkowie organizacji jednak uważają, że ważniejszym dla nich od aspektu finansowego jest wyraz szacunku, czci i pamięci, a także uhonorowanie ich zasług przez Polskę. Podziękowanie za zasługi byłym żołnierzom jest bardzo aktualne, bowiem z roku na rok polskich kombatantów staje się coraz mniej…

Prezes Stowarzyszenia – pułkownik Zygmunt Wengłowski, uczestnik walk o Warszawę w 1945 roku, aktywista życia polonijnego Żytomierszczyzny, w miarę swych możliwości stara się wspierać członków swojej organizacji i zaznacza wagę doceniania wkładu żołnierzy polskich walczących na froncie wschodnim w wyzwoleniu Ojczyzny od niemieckich okupantów.

Stowarzyszenie Weteranów Wojska Polskiego Żytomierszczyzny powstało w roku 1993 i wtedy naliczało ponad 350 członków. Teraz pozostało nas tylko 60. Wiele z nich ma Odznakę Weterana Walk o Niepodległość oraz medal „Pro Memoria”. Według statutu, te nagrody wręczane są osobom, którzy działalnością swoją w sposób wyraźny przyczynili się do zachowania i utrwalenia w pamięci wiedzy oraz faktów o wielkich dziejach i tradycjach narodu.

Wypłaty Kombatantom Wojska Polskiego są świadectwem tego, że Polska pamięta o tych, kto w szeregach Wojska Polskiego walczył o wyzwolenie podczas II Wojny Światowej.

Alina Zielińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code