Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polska nie zapomina o poświęceniu kombatantów Wojska Polskiego

Polska nie zapomina o poświęceniu kombatantów Wojska Polskiego

Co kwartał w Domu Polskim w Żytomierzu odbywa się spotkanie Weteranów Wojska Polskiego Żytomierszczyzny. Zebranie to ma głównie na celu przekazanie kombatantom należnej im wypłaty pieniężnej za dzielną i honorową służbę dla Polski podczas działań wojennych II Wojny Światowej. Tym razem jednak oprócz pieniędzy, państwo polskie postanowiło wynagrodzić weteranom ich osobiste poświęcenie, organizując spotkanie z reprezentantami dzisiejszego Wojska Polskiego oraz przedstawicielami polskiego konsulatu.

Prócz weteranów, reprezentowanych przez pana Zygmunta Wengłowskiego, w zebraniu uczestniczyli także: Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, attache Obrony przy Ambasadzie RP na Ukrainie płk Krzysztof Lis ze swoim zastępcą ppłk Arkadiuszem Kobielakiem.

Z Warszawy przybył również gość specjalny – reprezentant urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych, ppłk Damian Matysiak. Konsulat Generalny RP w Winnicy reprezentował Krzystof Świderek oraz Marcin Krasiński. Od Domu Polskiego na spotkaniu była obecna Natalia Michałowska, zastępczyni dyrektora Ireny Perszko. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Poleskie Sokoły”, jak zwykle zachwycając słuchaczy wzruszającym wykonaniem pieśni patriotycznymi.

Ceremonia przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze. Każdy z zebranych miał okazję by powiedzieć kilka zdań. Wszyscy weterani zostali obdarowani specjalnymi upominkami, przekazanymi w imieniu urzędu do spraw kombatantów przez gościa z Warszawy – ppłk Damiana Matysiaka.

Wagę podobnych spotkań jest trudno przecenić. Udowadniają one, że o własnym poświęceniu weteranów pamiętają w Polsce, a wdzięczność nie ogranicza się tylko do bardzo potrzebnych, ale bezdusznych dotacji pieniężnych. Piątkowe spotkanie w Domu Polskim udowodniło raz jeszcze, że poświęcenie dla ojczyzny nie jest ignorowane przez przyszłe pokolenia i zawsze traktowane będzie jako jeden z priorytetów dla polskiego rządu.

Tymon Ostrouch – wolontariusz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Zdjęcia ze spotkania

{morfeo 338}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code