Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Polska Misja Medyczna w Sławucie

Polska Misja Medyczna w Sławucie

W ramach Misji Medycznej „Ukraina 2012” w lipcu br roku polscy lekarze odwiedzili kilka ukraińskich miast, w tym –  Łuck, Winnicę, Mikołajów. 12 lipca gościli także i w naszym mieście Sławuta. Celem misji było zbadanie stanu zdrowia Polaków na Ukrainie, a także konsultacje medyczne, pomoc w diagnozowaniu i leczeniu mniej lub więcej poważnych chorób w miejscowym środowisku polonijnym.
W Sławucie w ośrodku „Praktyka Medyczna” (ul. Kuzowkowa 22) o godz. 10.00 zaczęły się przygotowania do przyjęcia pacjentów. By spotkać się z polskimi specjalistami przyszło ok. 150 osób pochodzenia polskiego w wieku od 15 do 85 lat. Najwięcej było osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe, związane z wiekiem. Wstępnych badań (ciśnienia, krwi) i wywiadów dokonywali studenci medycyny, zebrani z różnych zakątków Polski. Przed wizytą u lekarza, według wskazań, można było zrobić badania serca (EKG) i prześwietlenie organów wewnętrznych (USG). Po tym na pacjentów w osobnych salach czekali lekarze specjaliści: internista, onkolog, chirurg, ortopeda. Badania trwały do godz. 18.30, do ostatniego pacjenta.
Była to okazja nie tylko do sprawdzenia stanu zdrowia przez specjalistów. Ludzie chorzy przede wszystkim potrzebowali kogoś, kto mógł wysłuchać, zrozumieć, wyjaśnić, co się dzieje w organizmie poszczególnej osoby oraz doradzić w każdym przypadku. Za to wszystko serdeczne podziękowania składamy na ręce uczestników Misji, a także p. Marii Kowalczuk, prezes Związku Polaków w Sławucie za organizacje przyjęcia lekarzy w naszym mieście.

Zdjęcia z wizyty lekarzy

{morfeo 159}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code