Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polska delegacja z ministrem Adamem Kwiatkowskim na czele odwiedziła obwód chmielnicki

Polska delegacja z ministrem Adamem Kwiatkowskim na czele odwiedziła obwód chmielnicki

31 maja na Centralne Podole przybyli goście z Polski.

Minister Adam Kwiatkowski, dyrektor generalny Służby Zagranicznej polskiego MSZ Maciej Karasinski oraz konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński spotkali się z miejscowymi Polakami. Przekazali też sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin uchodźców oraz rozmawiali z przedstawicielami władz regionalnych.

Po oddaniu hołdu Bohaterom Niebiańskiej Sotni oraz wojny na wschodzie goście z Polski razem z szefami  regionalnych władz omówili sprawy obustronnej współpracy międzypaństwowej.

Przewodniczący Chmielnickiej Administracji Obwodowej Serhij Gamalij podziękował za dary z Polski oraz za ciepłe przyjęcie ukraińskich uchodźców w kraju nad Wisłą. Sprzęt, który dotarł, jak zapewnił pan Gamalij, trafi do szkół w obwodzie chmielnickim, gdzie będą uczyć się dzieci z rodzin, które musiały uciekać z terenów objętych działaniami wojennymi wskutek inwazji rosyjskiej.

Tego samego dnia po południu goście pojechali do wsi Szaroweczka, której znaczną część mieszkańców stanowią Polacy. Parafianie kościoła rzymskokatolickiego pw. Matki Bożej Różańca Świętego razem z proboszczem Andrzejem Kinowskim powitali gości korowajem.

Adam Kwiatkowski odczytał pozdrowienie od Pierwszej Damy Pani Agaty Dudy. W przyszłości przy kościele powstanie park imienia Jana Jana Pawła II. Teraz trwa tutaj budowa budynku seminarium duchownego.

Obecnie w Szarowieczce przebywa okolo 300 uchodźców ze wschodu Ukrainy, w tym dużo dzieci.

O wielkim sercu Polaków z miejscowości partnerskich opowiadał przewodniczący rady wiejskiej Aleksander Symczyszen.

Po krótkim koncercie goście z Polski wyjechali w kierunku Lwowa.

Franciszek Miciński, 6 czerwca 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code