Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polscy posłowie odwiedzili obwód chmielnicki i rozmawiali o eksporcie ukraińskiej energii elektrycznej

Polscy posłowie odwiedzili obwód chmielnicki i rozmawiali o eksporcie ukraińskiej energii elektrycznej

Fot. Chmielnicka OAW

Wolność i bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy jednocześnie oznacza wolność i bezpieczeństwo Europy. Są w tym przekonani posłowie na Sejm RP Marcin Kulasek, Przemysław Koperski i Stefan Krajewski którzy odwiedzili obwód chmielnicki i spotkali się z kierownictwem obwodu.

Spotkanie odbyło się w budynku Obwodowej Administracji Wojskowej. Do rozmowy dołączyli szef OAW Sergij Gamalij i jego zastępcy Sergij Tiurin, Sergij Tkaczuk, Wołodymyr Biłyk i Wołodymyr Jurjew, przewodnicząca Rady Obwodowej Wioleta Łabaziuk oraz szefowie pododdziałów.

Głównym tematem spotkania było nawiązanie współpracy w sektorze energetycznym.

Posłowie podkreślili, że Rzeczpospolita Polska w pełni popiera naród ukraiński w walce z rosyjskim najeźdźcą i nadal będzie udzielać pomocy finansowej i wojskowej, a także wspierać Ukrainę w jej dążeniach do członkostwa w UE i NATO. Jednocześnie polscy goście zauważyli, że nasze kraje mają dużo możliwości dla korzystnej współpracy, a w kontekście wojny z Rosją taka współpraca jest nie mniej ważna niż walka z wrogiem. Należy zauważyć, że polscy parlamentarzyści reprezentują sejmowe komisje zajmujące się obronnością, infrastrukturą, rolnictwem, ochroną środowiska i pragną uzyskać informacje z pierwszej ręki o możliwościach nawiązania nowych więzi, by przekazać je swoim kolegom w Sejmie i partnerom europejskim.

Jednym z takich kierunków, interesujących obecnie zarówno stronę ukraińską, jak i polską, jest eksport wyprodukowanej na Ukrainie energii elektrycznej. W wyniku działań wojennych znacznie zmniejszyła się jej konsumpcja krajowa, a na rynku energetycznym powstała duża nadwyżka. Dlatego eksport nieodebranej energii z Ukrainy do Polski, a potem – do UE, jest dla nas nie tylko bardzo obiecującym i opłacalnym, lecz także pozwoli naszym sąsiadom pokryć deficyt energii spowodowany sankcjami nałożonymi na rosyjskich dostawców.

Synchronizacja ukraińskiego systemu energetycznego z ENTSO-E otwiera nowe możliwości dla eksportu naszej energii elektrycznej do krajów europejskich. Ma to ogromne znaczenie dla naszego regionu, gdyż elektrownia jądrowa w Chmielnickim jest jednym z kluczowych producentów bezkarbonowej energii elektrycznej, co jest również bardzo ważne dla partnerów europejskich.

Polscy posłowie wyrazili duże zainteresowanie realizacją wspólnych projektów energetycznych i zapewnili, że dołożą starań, aby w najkrótszym terminie ewentualne przeszkody we współpracy zostały usunięte, ponieważ jest to jeden ze sposobów na zmniejszenie uzależnienia Polski od rosyjskich zasobów energetycznych.

Lidia Baranowska, Franciszek Miciński, mw, 24 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code