Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Politechnika Krakowska uruchamia studia z częścią wykładów w języku ukraińskim

Politechnika Krakowska uruchamia studia z częścią wykładów w języku ukraińskim

Fot. pk

Od roku akademickiego 2022/2023 Politechnika Krakowska planuje uruchomić bezpłatne kierunki studiów inżynierskich, które będą prowadzone częściowo po ukraińsku.

„Zniszczony wojną kraj będzie potrzebował wielu fachowców, którzy poprowadzą jego odbudowę. Chcemy pomóc w przygotowaniu takich kadr” – deklarują władze uczelni. Jednocześnie zapewniają, że obecność studentów z Ukrainy na uczelni nie zmniejszy puli miejsc dla polskich studentów.

Kierunki, które Politechnika Krakowska (PK) chce prowadzić po ukraińsku, to budownictwo i transport. A z czasem rozszerzyć ofertę także na inne kierunki. Zajęcia miałyby się odbywać w mieszanej formule językowej. Jak zapewnia uczelnia, to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, jeżeli chodzi o studia techniczne.

„W pierwszym semestrze studiów zajęcia byłyby prowadzone całkowicie po ukraińsku, w drugim semestrze po ukraińsku i polsku. Od trzeciego semestru już większość zajęć mogłaby być prowadzona w j. polskim” – informuje prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK.

Jak twierdzą władze uczelni, z punktu widzenia ukraińskich studentów istotne jest, by „poza normalnymi zajęciami były również dodatkowe zajęcia z zakresu norm ukraińskich”. PK twierdzi, że takie zajęcia będą się odbywały. Wszystko po to, aby Ukraińcy potrafili budować infrastrukturę zgodne z normami obowiązującymi w Ukrainie i mogli znaleźć zatrudnienie po powrocie do kraju.

Walentyna Jusupowa za: pk, 28 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code