Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Polish Independence Jazz Night” w Winnicy

„Polish Independence Jazz Night” w Winnicy

Dzięki niezapomnianemu zespołowi słynnego pianisty Michała Martyniuka i oraz wirtuozerskiej grze quartetu Adama Bałdycha polski jazz powrócił na scenę corocznego festiwalu muzyki jazzowej w Winnicy w ramach „Polish Independence Jazz Night”.

Na scenie sali koncertowej Winnickiej Telewizji w dniach 22-23 września br. odbyły się koncerty zespołów jazzowych z różnych zakątków świata, w tym też z Polski.

Sobotni wieczór XXII Festiwalu Międzynarodowego „Vinnytsia JazzFest-2018” był poświęcony polskiemu jazzowi w ramach tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polską noc jazzową otworzył quintet polskiego pianisty i kompozytora Michała Martyniuka. Michał Martyniuk urodził się w Szczecinie, przez 10 lat mieszkał i studiował w Nowej Zelandii, a na początku 2017 roku przeniósł się do Polski, gdzie poznał młodych znakomitych muzyków, z którymi stworzył nowy zespół. Połączenie elementów tradycyjnego jazzu amerykańskiego ze świeżymi tendencjach współczesnej europejskiej muzyki oraz wspaniała interakcja między zespołem a publicznością stworzyły niesamowity klimat.

Po przerwie na scenie pojawił się słynny quartet skrzypka-wirtuozera Adama Bałdycha, który niewątpliwie jest jednym z bardziej kreatywnych, młodych muzyków Europy, wnoszący wiele świeżości w polski jazz. Świadkami wirtuozerii zespołu zostali miłośnicy jazzowi w Winnicy. Jazzmani przekazywali publiczności swoje emocje w utworach, które były niby maleńkimi historiami. Na szczególną uwagę zasługuje stara polska pieśń religijna „Bogurodzica” w jazzowym wykonaniu.

Przyjemną niespodzianką dla publiczności było losowanie nagród specjalnych, przygotowanych przez Konsulat Generalny RP w Winnicy. Pięciu szczęściarzy otrzymało okolicznościowe upominki, a odbiorca nagrody głównej z rąk Konsula Generalnego Damiana Ciarcińskiego voucher na pobyt w hotelu Dwór Prezydencki w Polsce.

Festiwalowi po raz pierwszy w tym roku towarzyszyły „Śniadania jazzowe” z udziałem muzyków, występujących na festiwalu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzone w niedzielę przez Adama Bałdycha warsztaty z improwizacji w jazzie. Młodzi muzycy, którzy przyjechali z różnych miast Ukrainy przynieśli ze sobą instrumenty, a poranek zakończył się wspólną jam session, która zebrała burzę oklasków.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, zdjęcia: KG RP w Winnicy, 25.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code