Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polak Andrzej Mańkowski, mieszkający we Francji planuje odbudować rotundę w podolskich Czerniowcach

Polak Andrzej Mańkowski, mieszkający we Francji planuje odbudować rotundę w podolskich Czerniowcach

Fot. Wikipedia

Miasteczko Czerniowce, położone na południu obwodu winnickiego, odwiedził Andrzej Mańkowski – potomek Emeryka Karola Mańkowskiego (1826-1918), który urodził się nieopodal Czerniowiec w miejscowości Borówka.

Potomek byłego przedsiębiorcy, zajmującego się produkcją cukru, planuje odrestaurować zabytkową rotundę w Czerniowcach, gdzie został pochowany jego przodek. Jego intencje już są udokumentowane.

„W wyniku negocjacji, podpisano niezwykle ważną trójstronną umowę między Andrzejem Mańkowskim, Sp zo.o. „Centrum naukowo-badawcze i projektowe dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego” w osobie dyrektora Anatolija Izotowa i wspólnotą religijną kościoła pw. św. Mikołaja w Czerniowcach diecezji mohylów-podolskiej ukraińskiego kościoła prawosławnego”, – informuje Administracja Państwowa w Czerniowcach.

Aktualnie Mańkowski przeznaczył środki na przygotowanie dokumentacji projektowej i zapewnił, że nadal będzie finansował prace remontowo-konserwatorskie.

Lidia Baranowska za: Gazeta „Winnyczyna”, 26 czerwca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *