Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polacy ze Sławuty obchodzili Święto Niepodległości Polski

Polacy ze Sławuty obchodzili Święto Niepodległości Polski

Sławuta jak zawsze dołączyła się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku święto odbyło się w kilka etapów.

Pierwszym etapem było częstowanie rogalami świętomarcińskimi. Pani Prezes ZPU, członkowie Zarządu, nauczycielki, uczniowe Szkoły Sobotniej przygtowali z okazji świętowania 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę 103 rogale. Po mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Doroty przed kościołem rozdałyśmy te przepyszne rogale marcińskie.

W międzyczasie nasi uczniowie pracowali nad twórczą częścią obchodów święta. Zainteresowani udziałem dzieci przygotowywały rysunki, aplikacje poświęcone Świętu Niepodległości Polski. Wyszła dość poważna wystawa. Dołączyły się nawet najmniejsze dzieciaki. Każdy pokazał jak widzi Polskę, symbole narodowe, swoje korzenia polskie lub Urodziny Polski.

Starsi uczniowie przygotowywali informacje o historii Polski i o wybitnych Polakach, którą prezentowali innym uczniom. W tym roku mieli samodzielnie wybrać temat lub osobę, o której by chcieli powiedzieć. Brzmiała informacja o roku 1918 i Marszałku Józefie Piłsudskim, o rozbiorach Polski, o Prezydencie Rzeczypospolitej Polski Andrzeju Dudzie i jego rodzinie, o Oldze Tokarczuk. Sprawdziłyśmy wiedzę naszych uczniów za pomocą quizu i krzyżówek, poświęcone również tematowi Niepodległości.

No i na koniec najbardziej ciekawa i przyjemna część – udekorowanie słodkiej flagi Polski. Ułożyliśmy symboliczny tort w kształcie flagi i najważniejsze, że każde dziecko dołączyło się do udekorowania biało-czerwonej flagi. A póżniej każdy uczestnik imprezy otrzymał słodki poczęstunek.

Projekt został zrealizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Larysa Cybula, ZPU, Oddział w Sławucie, 25 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code