Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Polacy z Winnicy po raz kolejny przybliżają sobie twórczość Konopnickiej w Przedborzu

Polacy z Winnicy po raz kolejny przybliżają sobie twórczość Konopnickiej w Przedborzu

Na zaproszenie dla Polonii winnickiego okręgu konsularnego, przekazane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy, w dniach 22-24 czerwca członkowie Stowarzyszenia “Dom Polski im.T.M.Leoniuka” z Winnicy już po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Przedborzu, organizowanych przez Stowarzyszenie im. Marii Konopnickiej. Organizowane przed laty warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem. Każdego roku na imprezę przyjeżdża około 200 uczestników z różnych stron świata aby uczyć się recytowania i śpiewania utworów Marii Konopnickiej. Osiągnięciem tych warsztatów jest popularyzacja twórczości Marii Konopnickiej – wspaniałej poetki i patriotki. Jej twórczość urzeka prostotą i żarliwą miłością do ziemi ojczystej – ziemi polskiej.
Warsztaty w przeszłości prowadzili wybitni polscy  muzycy, soliści, aktorzy: Violetta Villas, Stanisław Mikulski, Wojciech Siemion, Sława Przybylska, Barbara Krafftówna i in. W tegorocznych warsztatach brali udział Sława Przybylska, Bogusław Nowak, Stanisława Dłużewska.  W tym roku uczestnikom warsztatów towarzyszył znany muzyk Janusz Tylman. Warsztaty uwieńczono tradycyjnym uroczystym koncertem laureatów, połączonym z wręczeniem nagród w Górach Mokrych. Uczestniczki warsztatów od naszego Stowarzyszenia otrzymały trzy dyplomy.
W imieniu wszystkich członków stowarzyszenia serdecznie dzięki składamy dla Konsula generalnego RP w Winnicy Pana Krzysztofa Świderka, Pani Konsul ds Polonii Edyty Niedźwiedzkiej za przekazaną informację o warsztatach oraz dla Pana Konsula Sylwestra Rudego za pomoc w załatwieniu wiz.

Alisa Paczewska
Prezes Stowarszyszenia “Dom Polski im.T.M.Leoniuka” w Winnicy,
Członek Zarządu Federacji Organizacij Polskich na Ukrainie

Nina Czub,
Nauczycielka języka polskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *